Ekonomika by se snad měla vrátit k růstu

02_komise

Evropská komise publikovala aktuální odhad vývoje ekonomiky v letech 2021 a 2022. Po dlouhé sérii špatných zpráv a čísel se zdá, že se mohou ekonomiky členských států začít přece jen těšit na první vlaštovky značící návrat k předkrizovým hodnotám. Týkat by se to mělo i České republiky. Jaký vývoj tedy evropské ekonomice Komise přisuzuje? A co Česká republika?

Rok 2021 dobrý, 2022 ještě lepší

Podle odhadů poroste ekonomika v celé Evropské unii v roce 2021 o 3,7 %. Výhled se tak o něco zhoršil, neboť v listopadu loňského roku hovořili ekonomové o růstu 4,1 %. Růst však nebude rovnoměrný a po pomalejším startu v prvním pololetí by měl v tom druhém nabrat obrátky ( i díky postupnému většímu otevírání ekonomik v důsledku pro-očkovanosti populace). Rychlejší růst v druhé polovině roku by měl potom pokračovat v roce 2022 a vyšplhat na 3,9 %. Ekonomika EU klesla v důsledku koronavirové pandemie v roce 2020 o rekordních 6,3 %.

Podobný vývoj by měla mít i ekonomika České republiky. Ta se v roce 2020 propadla o 5,6 procenta, nejvíce od roku 1993. Významně klesalo hned několik segmentů, jednalo se především o export, spotřebu domácností i zahraniční investice. Pro rok 2021 Komise předpovídá české ekonomice růst 3,2 % a v roce 2022 by se měla vyšplhat až k hodnotě 5 %, čímž by se vrátila na předkrizovou úroveň.

01_komise

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Nejistota trvá

Sama Evropská komise nicméně upozorňuje, že současný odhad má poměrně velkou míru nejistoty, neboť je značně závislý na vývoje pandemie, který v tuto chvíli není snadné předvídat. V případě zhoršení, zpomalení procesu očkování nebo třeba objevení nových mutací viru covid-19 by mohlo dojít ke zhoršení výhledu.

Dobrou zprávou na druhé straně je, že je také poměrně slušná pravděpodobnost toho, že skutečná čísla budou nakonec lepší než ta odhadovaná. Analytici totiž při tvorbě výhledu prozatím nezapočítali očekávaný pozitivní vliv mimořádného evropského fondu obnovy, který by členské země včetně České republiky mohly začít využívat na podzim.

Zdroj uvedených dat: Evropská komise, Český statistický úřad

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com 

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.