Drama kolem turecké kryptoburzy Thodex: Zakladatel odsouzen k 11 196 letům vězení

Kryptosvět znovu zasáhla další velká událost. Možná i ta největší za poslední roky, když zakladatele turecké kryptoburzy Thodex, Faruka Fatiha Özera, soudce odsoudil k trestu odnětí svobody ve výši 11 196 let. Spolu s ním byli odsouzeni i jeho bratr a sestra.

Rychlý vzestup a pád Thodexu

V roce 2017 Thodex vznikl jako jedna z předních kryptoměnových burz v Turecku. Jeho vzestup byl ohromující a brzy se stal největším hráčem na tureckém trhu. Avšak v dubnu 2021 zcela překvapivě zastavil veškerou činnost a Faruk Fatih Özer se stal nezvěstným. Díky tomu se více než 400 000 uživatelů ocitlo bez možnosti přístupu k jejich vkladům v hodnotě 2 miliard dolarů.

Özer uprchl do Albánie, kde dlouho unikal spravedlnosti. V srpnu 2022 byl zatčen poté, co na něj Interpol vydal tzv. červené oznámení.

Dramatický soudní proces

V dubnu 2023 byl Özer vydán do Turecka, kde konečně mohl začít soudní proces, který odhalil obrovské rozměry jeho činnosti. Čelil sedmi obviněním, včetně zakládání a řízení organizace za účelem trestné činnosti a podvodu s využitím informačních systémů jako nástroje bank nebo úvěrových institucí.

Všechny obvinění odmítl a tvrdil: „Jsem dost chytrý na to, abych vedl jakoukoli instituci na Zemi. O tom svědčí i tato společnost, kterou jsem založil ve svých 22 letech. Kdyby se jednalo o zločineckou organizaci, nejednal bych tak amatérsky.

Rozsudek a následky

Anatolský 9. trestní soud nedávno oznámil drtivý rozsudek. Faruk Fatih Özer, jeho sestra a bratr byli odsouzeni k neuvěřitelným 11 196 letům vězení, 10 měsícům a 15 dnům. K tomu jim byla uložena soudní pokuta ve výši 135 milionů lir, což činí zhruba 114 milionů korun.

Prokuratura původně požadovala 40 562 let vězení pro samotného Faruka Fatiha, který byl šéfem Thodexu, za obvinění z praní špinavých peněz, podvodu a vytvoření zločinecké organizace.

Turecko je známé pro udělování rozsáhlých trestů odnětí svobody. Tato praxe se rozšířila poté, co země v roce 2004 zrušila trest smrti ve snaze o členství v Evropské unii.

Celý případ rozpoutal bouřlivou reakci v Turecku, které kryptoměny využívalo jako útočiště před inflací a devalvací vlastní měny. Pád Thodexu tedy zasáhl nejen jednotlivce, ale i celou ekonomiku země.

Náhledové foto: Pixabay