Drahé potraviny v supermarketech. Vláda se zřejmě spoléhá na válku řetězců, která ale nemusí přijít

Nákup potravin

O zdražení potravin nemá smysl nějak výrazně diskutovat. Stačí se projít supermarketem a podívat se na to, kolik peněz různé druhy zboží stojí. Člověk pouhým okem zjistí, že ceny v nedávné minulosti byly úplně někde jinde, konkrétně mnohem níže. Důvodů se našlo hned několik. My se na ně podíváme podrobněji v následujících řádcích. Zaměříme se mimo jiné také na válku řetězců, kterou vyhlašoval dnes již bývalý ministr zemědělství Nekula.

Zdražení potravin kulminovalo v loňském listopadu

Tehdy se hovořilo o meziročním růstu cen o 27 %, což rozhodně není málo. Zdražení bylo opravdu razantní, nicméně situace byla dána i tím, že v okolních zemích se vcelku solidně zdražovalo již v roce 2021. Meziroční čísla tedy podle ekonomů České národní banky, jak je uváděli na jejich blogu, nevyzněla tak razantně.

Současná cenová hladina je odpovídající

Ekonomové centrální banky se vyjádřili také v tom smyslu, že aktuální cenová hladina odpovídá ekonomické výkonnosti Česka v rámci zemí EU. Naopak nárůst cen potravin a agrárních produktů byl v roce 2021 pozvolnější. Naopak v loňském roce se inflace v potravinářství prudce zrychlila.

Tři hlavní viníci zdražení

Ekonomové na zmíněném blogu hovoří o cenách energií, pohonných hmot a také hnojiv. V podstatě u každého produktu ucítili zákazníci právě zvýšení těchto třech cenových hladin. Každý z oněch třech článků dokázal cenu konkrétního produktu zvýšit. Na vině byli a jsou ale také nepochybně obchodníci se svými maržemi. Prostě toho dokázali využít a ceny zvedli nadstandardně, aby jim to dokonale vyhovovalo. Nyní navíc dojde ke zvýšení spotřební daně na naftu. Jinak se ale sníží DPH u potravin o tři procentní body na 12 %. Stále bude ale vyšší než v okolních zemích.

Máme být rádi za konkurenční boj?

Ano, v Maďarsku došlo k zastropování cen a inflace i ceny potravin se vyšplhaly hodně nahoru. Maďarský spotřebitel tak nepochybně prohrál. U nás mezi sebou svádějí boj obchodní řetězce, což je pro zákazníka nepochybně výhra. Ani tyto řetězce se ale nebijí do krve. Umí to totiž právě s námi, tedy se svými zákazníky.

Někdy řetězce boj ani nepotřebují

Další poměrně důležité zjištění. Stačí se jen podívat na různé akce, které se vztahují ke zboží. Často jsou prvotní ceny potravin nadsazené a zákazník si v nepozornosti zboží koupí. To samé platí i v případě akcí, kdy obchodníci čarují s gramáží potravin. Zboží je ve slevě, ve skutečnosti bývá ale dražší. Zapomenout nelze ani na sortiment, který se vztahuje k věrnostním kartám. Nemáte-li tuto kartu, nakupujete zboží za plnou cenu. Také řetězce, které nejsou pohříchu tuzemské, v tom umí dokonale chodit.

Zdroje info: Autor, https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/potraviny-cnb-zemedelstvi-ceny.A230718_171318_ekonomika_drh?zdroj=patro, https://www.novinky.cz/clanek/domaci-nekula-chci-vyvolat-cenovou-valku-mezi-obchodnimi-retezci-40433191, Twitter, https://www.cnb.cz/cs/o_cnb/cnblog/Odkud-se-bere-zdrazovani-potravin-a-je-Cesko-opravdu-tak-vyjimecne/

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.