Dálniční známka po deseti letech podraží. Zvýšení ceny bude citelné

dálnice

Vláda představila soubor opatření pro stabilizaci státního rozpočtu a o jeho jednotlivých prvcích se vcelku očekávatelně nyní vede bouřlivá diskuze. Jedním z těch, které budí největší vášně je zvýšení ceny roční dálniční známky.

Kolik bude stát dálniční známka

V současné době stála dálniční známka 1500 korun a od ledna to bude 2300 korun. Skokové zvýšení ceny o 800 korun přijde některým motoristům příliš vysoké, do státního rozpočtu by však mělo přinést plných pět miliard ročně.

Ministr dopravy upozorňuje na to, že cena dálniční známky se neměnila již deset let. Může za to samozřejmě neochota předchozích vlád navrhovat nepopulární opatření i přesto, že je podporovali ekonomové, včetně těch z Národní ekonomické rady vlády. Experti dokonce doporučovali zdražení až o 1500 korun, současná vláda byla nicméně při navyšování ceny výrazně opatrnější.

dálnice

Foto: Pixabay

Argumenty pro a proti

Kritici zdražení argumentují tím, že tuzemská dálniční síť je natolik omezená a nekvalitní, že jí takovéto zdražení neodpovídá. Tento argumentační spor připomíná však diskuzi o tom, zda bylo dřív vejce, nebo slepice. Bez dodatečných prostředků zkrátka stát není a nebude schopen silniční síť ani udržovat, natož rozšiřovat.

V prvotním návalu emocí někteří řidiči prohlašují, že si příští rok dálniční známku nekoupí. Je však otázkou, jestli nárůst ceny za roční elektronický kupón, který nedosahuje ani výše jedné rodinné večeře nebo poloviny nádrže osobního auta stojí za ježdění po okresních cestách, na kterých motoristé ve skutečnosti spotřebují více paliva a jejich vozy se rychleji opotřebují.

I když je zdražení jistě nepříjemné, ve skutečnosti si dálniční známku odmítne koupit jen málokdo. O něco větší problém to může být pro firmy, které budou zvýšené náklady muset přenést alespoň částečně na své zákazníky.

Zdroje informací: https://www.denik.cz/ekonomika/dalnicni-znamka-podrazi-ridici-mluvi-o-stahnuti-na-okresni-silnice-20240511.html

https://www.penize.cz/doprava/442286-dalnicni-znamka-zdrazeni-od-roku-2024-nove-i-jednodenni

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.