Afrika jako odbytiště pro high-tech firmy? Ano, i pro ty české
Afriku má stále řada lidí zafixovánu jako chudý a zaostalý kontinent, kde špičkové technice pšenka nekvete. To je tragický omyl a každý podnikatel, který takto uvažuje, se sám připravuje o potenciálně velmi zajímavé zakázky. Naštěstí jsou i české firmy, které v Africe zcela správně vidí obrovský potenciál.
Afrika a vesmír
Česká firma TRL Space získala ve spolupráci s dalšími firmami z Brna a okolí zakázku na stavbu družice pro africkou Rwandu. Družice bude mít za úkol zefektivnit zemědělství, neboť právě v Africe jsou k tomu dokonalé podmínky. V Evropě již zemědělství funguje natolik efektivně, že zapojení vesmírných technologií má obvykle jen velmi malý efekt, který nevyváží velké náklady.
V zemích jako je Rwanda je to ale naopak a zapojení vesmírných technologií může mít pozitivní efekt v řádu desítek procent. Takováto zakázka má navíc další rozměr. Rwanda je zemí, která má ve vesmíru velké ambice, a kromě vypouštění komerčních satelitů plánuje i vyslání první africké družice k Měsíci. A právě na tomto projektu se v případě úspěchu budou podílet i české firmy, které Rwanda předběžně oslovila.
Nejen Češi
Fakt, že je Rwanda a obecně celá Afrika velmi dobrým odbytištěm pro špičkové technologie, dokládá např. i zájem kalifornské společnosti Zipline. Ta provozuje ve Rwandě doručování prostřednictvím dronů. Zatímco v západních zemích brání zavádění nových technologií často legislativa i fakt, že nové technologie přinášejí spíše menší zlepšení již tak dobře fungujícího stavu, v Africe je ochota k legislativním změnám mnohem větší a technologie také přinášejí mnohem větší zlepšení. Afrika také ekonomicky rychle roste a nejinak tomu bude i v budoucnu, i díky příznivé demografii.
Zdroje informací: https://www.e15.cz/zahranicni/prilezitosti-cekaji-v-africe-rwanda-chce-ceskou-druzici-ma-pomoci-se-zemedelstvim-dalsi-spolecne-plany-miri-k-mesici-1423555
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.