Proč je placení mobilem či chytrými hodinkami bezpečnější než plastovou kartou
Plastové platební karty pomalu ale jistě přenechávají své místo jiným nástrojům v podobě mobilních telefonů nebo chytrých hodinek. Část lidí k nim ale stále nemá důvěru a považuje je za méně bezpečné než platby plastovou kartou. Je to ale přesně naopak.
Plastové karty a jejich zabezpečení
Obecně platí, že plastovou platební kartu lze bez PINu využít k transakcím, které nepřesáhnou 500 Kč. Těchto transakcí lze ale učinit poměrně hodně a v mezidobí mezi ztrátou či krádeží a zablokováním karty může neoprávněná osoba zneužít opravdu velké částky. Jejich konkrétní hodnoty se liší podle konkrétního případu, neboť záleží na dané bance, typu karty, ale pravděpodobně i na typu terminálu, resp. na kombinaci těchto faktorů.
Ještě je třeba upřesnit, že mluvíme o bezkontaktních platebních kartách, ty jsou ale dnes naprostým standardem. V některých případech se nepoctivci může jejich prostřednictvím povést provedení transakcí v celkové hodnotě i desítek tisíc korun.
Je samozřejmě pravdou, že zneužití bezkontaktní platební karty je chráněno Zákonem o platebním styku, který zavádí maximální spoluúčast poškozeného na 50 eur. Vše, co je nad tuto hodnotu by měla banka poškozenému vrátit, samozřejmě pouze v případě, že nebyl zadán PIN. V opačném případě by to neplatilo. I plastové karty jsou tak poměrně bezpečným prostředkem, moderní alternativy jsou na tom ale ještě lépe.
Telefony a hodinky
Pokud to ale porovnáme s hodinkami nebo telefonem, vyjdou nám z toho moderní platební způsoby jako ještě bezpečnější. Ztracený telefon je většinou sám o sobě chráněný buď nějakým biometrickým prvkem (otisk prstu, scan obličeje) nebo alespoň grafickým vzorcem. Konkrétní nastavení je na každém z nás. Stejně tak je potom chráněna vlastní platební aplikace, která bez naplnění podmínek ochrany povoluje jednu, maximálně dvě transakce. U chytrých hodinek je to podobné s tím, že ve chvíli, kdy si je člověk sundá z ruky, je opětovná aktivace přímo podmíněna zadáním vzoru, PINu apod.
Jinými slovy: platby mobilními telefony nebo chytrými hodinkami neubírají zabezpečení v porovnání s plastovou kartou. Naopak jsou další úrovně zabezpečení přidávány. Pokud jste tedy dosud váhali s jejich používáním, zkuste své rozhodnutí přehodnotit, kromě většího pohodlí při placení získáte i pocit většího bezpečí.
Zdroje informací: https://www.mesec.cz/clanky/test-bezkontaktni-platebni-karty-2025/
https://m.finparada.cz/8382-Stale-vice-Cechu-preferuje-pri-placeni-nositelnou-elektroniku.aspx
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.