Čína na několik dní deaktivuje systémy AI. Proč to dělá?

AI

Pokud máte pocit, že každoroční „humbuk“ okolo přijímacích zkoušek na střední školy je pro děti až příliš stresující, pak vězte, že proti tomu, co se děje v Číně, je to jen slabý odvar. Jak to ale souvisí s AI? Velmi úzce.

Co je gaokao?

V Česku máme tedy „přijímačkový“ týden, v Číně je pak jednou z hlavních událostí roku tzv. gaokao. O co se jedná? Jedná se o celostátní zkoušku, jejíž výsledek rozhodne o šancích středoškoláků na studium na univerzitě. Jedná se tak o jeden z nejvýznamnějších okamžiků v životě mladých lidí. Je třeba si také uvědomit, že čínská společnost je na výkon a úspěchy orientovaná tak, jak se nám o tom ani nezdá.

Stres, kterým mladí Číňané v tomto období procházejí, je opravdu extrémní. Řada studentů se samozřejmě pokouší na systém hodnocení nějak vyzrát, podmínky zkoušek jsou proto velmi přísné. S tím, jak se technologie vyvíjejí, stojí ale i čínské školy před novými a novými výzvami. Asi nepřekvapí, že ta nejnovější se jmenuje AI, tedy umělá inteligence. V Číně ale nechtějí nechat nic náhodě.

AI? Vypínáme

Čínské úřady mají obavy z toho, že studenti budou chtít využít umělou inteligenci k tomu, aby jim se zkouškami pomohla. Nemožné to není, stačí danou úlohu vyfotit, nahrát do některého systému AI (v Číně jsou kromě „západních“ nástrojů jako ChatGPT či Gemini také domácí nástroje Qwen, Doubao a další) a v řádu vteřin má student odpověď.

Tomu chtějí v Číně zabránit. Jak? V době, kdy letos probíhaly zkoušky gaokao, byly v celé Číně deaktivovány možnosti odesílání vizuálního obsahu do nástrojů AI. K tomu byly navíc ve zkouškových místnostech kamery a mikrofony, jejichž vstupy potom trochu paradoxně právě umělá inteligence vyhodnocovala a odhalovala jakékoliv pokusy o podvádění. Upřímně řečeno, v již tak stresující situaci jsou studenti pod dohledem, který jim určitě na klidu nepřidá. Co by tomu asi řekli čeští studenti?

Zdroje informací: https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/veda/cina-studentum-zmrazila-ai-aby-nesvindlovali-hlida-je-ai-361913

https://www.msn.com/cs-cz/zpravy/other/aby-se-zabr%C3%A1nilo-podv%C3%A1d%C4%9Bn%C3%AD-%C4%8D%C3%ADna-p%C5%99ed-zkou%C5%A1kami-u%C4%8Dinila-radik%C3%A1ln%C3%AD-rozhodnut%C3%AD/ar-AA1GzTWu

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.