Česko je včelařskou velmocí. Co všechno víte o tomto odvětví?

včely

Včelaření patří odnepaměti k lidským potřebám i vášnivým koníčkům, v nichž se shlíží i generace mladších. Česká republika pak patří v pěstování včel mezi světovou špičku. I když zde nemáme na první pohled gigantická velkovčelstva, neznamená to, že bychom to s počty úlů situaci nějak zanedbávali. Úly se ale v poslední době potýkají s potížemi a nejedná se jen o nemoci včel, nýbrž i o množství agresivních chemických prostředků, které se v zemědělství používají čím dál častěji. K vidění u nás je řada malovčelařů, kteří denně čelí nemocem včel jako je varroáza, či včelí mor.

Úroda medu je každoročně na hranici

Nepříznivé počasí i dosti proměnlivé střídání teplot zapříčiní často i úhyn včel. Včely zkraje jara vylétávají příliš brzy. Pastva se jim sice dostane, ale brzy také zmrzne. Včely je pak nutné přikrmovat uměle. Jsou často zesláblé a v důsledku toho někdy nezvládnou dolétnout do svého úlu.

Kolik včelstev je potřeba?

Za standardní číslo se považuje 1 včelstvo na 7 kilometrů čtverečních, my jich máme v naší zemi rovnou devět na jeden kilometr čtvereční. Dle statistik bylo u nás hlášeno v roce 2020 až 600 000 včelstev.

Stále více přibývá ale případů, kdy včely ztratí v důsledku styku s chemickými látkami orientaci. Jsou často velmi zmatené a nedokáží po konzumaci vody, v níž jsou látky obsažené, dolétnout do svého úlu. Včely se chovají podobně jako potulní opilci. Mnohdy si květy pletou s kusem látky apod. Postřiky by se přitom měly provádět pouze pozdě večer, tedy v době, kdy včely už nelétají. To se však neděje a hnojením i pesticidy je zabíjíme sami.

Nebezpeční roztoči

Pozor na kleštíka, který umí sát hemolymfu a vykusuje tuk. V mžiku dokáže roznést virovou infekci do buňky, v níž se včela teprve vyvíjí. To je podstata tzv. varroázy, která včelstva oslabuje a ničí. Ještě horší je potom tzv. včelí mor. Pokud se ve včelstvu tato nemoc objeví, je třeba jej celé zlikvidovat. Situaci komplikuje fakt, že v Evropě se nesmí v tomto případě používat antibiotika. Toto omezení neplatí v případě zemí jako jsou Spojené státy, Bělorusko či Ukrajina, což evropským včelařům komplikuje situaci. Med z těchto států se totiž může do Evropy dovážet.

Velkým problémem je také falšování medu a jeho výroba bez včel. Takový med není nijak škodlivý, ale chybí mu to, co je na medu podstatné, tedy prospěšné látky. Pro zákazníka ale může být rozpoznání takového medu dosti obtížné. Pokud možno, nakupujte med raději přímo od včelařů. Ti s medem nepodvádí, a i kdyby chtěli, jen těžko by to realizovali. Jedná se totiž o náročný proces, k němuž je potřeba speciální a velmi drahé vybavení.

Zdroje informací: https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-294063-varroaza-a-vceli-mor-jsou-nejvetsim-rizikem-pro-vcely

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/2669139

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.