Televizní a rozhlasové poplatky se zásadně mění. Kdo je od nich osvobozen?
S prvním květnem začínají platit nová pravidla pro platbu poplatků za veřejnoprávní média. Nejviditelnější součástí těchto změn je jejich navýšení, asi mnohem zásadnější je ale ve skutečnosti podstatné rozšíření okruhu poplatníků. Výjimku tvoří skupiny od poplatků osvobozené. Které to jsou?
Noví poplatníci
Zásadní změnou je povinnost domácností, které televizní poplatky dosud neplatily, k tomu, aby se k nim zaregistrovali. Týká se to asi 600 000 domácností. Jinými slovy, poplatky se nyní týkají každého, kdo má doma televizi, počítač připojený k internetu, chytrý telefon, tablet, klasické rádio nebo autorádio.
V průběhu května se proto lidé musí do evidence poplatníků přihlásit. Pokud tak neučiní, mohlo by je čekat penále k poplatkům. Česká televize se bude snažit domácnosti kontaktovat prostřednictvím emailů, datových schránek či doporučených dopisů ve chvíli, kdy zjistí, že se domácnost k placení poplatků nepřihlásila. V první fázi nebude cílem České televize a Českého rozhlasu udělování drakonických pokut, ale půjde o upozornění s tím, že lidé budou mít čas na nápravu.
Nová výše poplatků
V celkovém součtu činí měsíční poplatky za veřejnoprávní televizi a rozhlas 205 Kč, konkrétně 150 Kč za Českou televizi a 55 Kč za Český rozhlas. V ročním součtu jde o 2460 Kč. Výše poplatku nezávisí na počtu osob v domácnosti ani na počtu zařízení, stejně jako na počtu využívaných domácností. Na druhou stranu je důvodem k platbě poplatků například i služební mobil.
Kdo je od poplatků osvobozen
Poplatkům se vyhnou ti, kdo čestným prohlášením doloží, že skutečně nevlastní žádné zařízení se schopností reprodukovat televizní či rozhlasové vysílání. Může jít například o seniory, kteří vlastní pouze základní tlačítkový telefon nebo domácnosti, které se dobrovolně rozhodly odstřihnout od moderních technologií. Je ale jasné, že počet takových domácností je ve skutečnosti velmi nízký.
Od poplatků jsou dále osvobozeni lidé se zdravotními handicapy typu hluchoty, nebo slepoty. V takovém případě, je potřeba podat žádost o osvobození poplatků a připojit k ní kopii průkazu ZTP. Další skupinou lidí, kteří nemusí platit poplatky jsou samostatně žijící osoby s příjmem do 2,15násobku životního minima. I v tomto případě bude třeba stav doložit čestným prohlášením, které musí být podáváno každých šest měsíců. Poplatky byly navíc zrušeny také malým firmám do 25 zaměstnanců.
Zvýšení po 20 letech
Zaváděné změny reagují jednak na technologický vývoj a jednak na fakt, že televizní poplatky byly v současné výši zavedeny v roce 2008 a rozhlasové poplatky dokonce ještě o tři roky dříve. Jinými slovy odpovídají stavu ekonomiky a cen před dvaceti lety, což byla navíc doba, kdy bylo sledování medií přes internet v samých počátcích a o mobilních zařízeních s touto schopností se nám mohlo jen zdát.
V Evropě je průměrná částka 9,70 eur, tedy asi 241 Kč měsíčně. Jsou do ní započítány i státy, kde se poplatky za veřejnoprávní média neplatí vůbec. Patří mezi ně například skandinávské státy, ale také Maďarsko či Slovensko, které však zrušení poplatků za veřejnoprávní média využily k tomu, aby je přetvořily v média státní. Ta se od té chvíle bohužel stala spíše tlampačem státní propagandy.
Relevantnější argument proti zvyšování poplatků spočívá v názoru, že náklady těchto médií jsou zbytečně vysoké proto, že vytváří pořady čistě zábavního charakteru nebo platí za licence pro události typu hokejového mistrovství světa či Olympijských her, které by ze své podstaty měly patřit spíše do vysílání komerčních televizí.
Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-statisice-domacnosti-se-museji-prihlasit-k-platbam-za-rozhlas-a-televizi-40519394
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.