Jste táborový vedoucí? Nezapomeňte, že máte nárok na volno i náhradu mzdy

Oddíl

Pro mnoho dětí znamenají prázdniny také odjezd na tábor. Ať již jej pořádá jejich sportovní klub nebo zájmový oddíl, či jim rodiče našli tábor jen na prázdninové období, vždy musí mít své vedoucí. Pro ně platí samozřejmě celá řada pravidel a povinností. Stejně tak mají ale nárok na kompenzaci času a peněz, které dětem věnují.

Nárok na volno

Táboroví vedoucí, instruktoři, vychovatelé či zdravotníci, kteří tuto činnost vykonávají dobrovolně, mají nárok na dva týdny neplaceného volna a na jeden týden volna placeného. Ten jim proplatí stát v případě, že již rok předtím pravidelně a bezplatně s dětmi pracovali. Pokud jde o akci pro děti se zdravotním postižením, tato podmínka odpadá. A pozor, kvůli tomu, aby na placené volno dosáhli i trenéři některých sportovních oddílů pod pojmem děti a mládež, se myslí osoby mladší 26 let.

Zaměstnavatel je tedy při splnění podmínek povinen zaměstnanci poskytnout tři týdny volna. Důvodem pro odmítnutí mohou být pouze vážné provozní důvody. Výše uvedené se potom nevztahuje na vykonávání práce na základě dohody o pracovní činnosti.

tábor

Foto: Pixabay

Náhrada mzdy

V případě placeného volna se o náhradu mzdy stará stát, zaměstnanec však o peníze žádá přímo svého zaměstnavatele, který mu je vyplatí jako součást mzdy. Zaměstnavatel potom zpětně žádá zprávu sociálního zabezpečení o proplacení peněz. Oproti loňskému roku se však mění nejvyšší možná částka, o kterou je možné žádat.

V loňském roce bylo možné v případě, že měl zaměstnanec vysoké příjmy získat až 39 306 korun za týden, letos se maximální částka snižuje na 9756 korun. Pro náhradu mzdy musí zaměstnanec dodat mzdové účtárně potvrzení od pořadatele dětské akce, kterým je právnická osoba zapsaná v rejstříku. Podmínkou je, aby svoji činnost vyvíjela již alespoň pět let.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/finance-jedete-na-tabor-jako-vedouci-ci-zdravotnik-mate-narok-na-volno-i-nahradu-mzdy-40478492

https://www.penize.cz/mzda-a-plat/458442-vedouci-na-detskem-tabore-nahrada-mzdy-za-pracovni-volno-ma-nova-pravidla

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.