Časté chyby při reklamaci

Dnes se podíváme na velmi neoblíbenou činnost. Jde o situace, kdy nejsme spokojeni s výrobkem, který jsme zakoupili, a tak jej jdeme reklamovat. Podíváme se na nejčastější chyby, které u toho děláme. Přitom pokud se jich vyvarujete, nebudete mít s uznáním vrácení žádný problém. Tak pojďme na to!

Lze reklamovat i na jiných prodejnách?

Mnoho lidí se domnívá, že uplatňovat reklamaci lze jen na místě, kde zboží zakoupili. Není tomu tak. Výrobky lze reklamovat i jinde. Zpravidla na jiných pobočkách a prodejnách stejného prodejce. Nemusí jít však jen o tyto případy. Někdy například prodávající určí i jiné subjekty. Třeba různé servisy. Nastávají také situace, kdy vlastně nevíte, kdo vám věc prodal. Vždy je tedy určující IČ nebo obchodní firma, která je uvedena na účtence.

Nákup „z druhé ruky“

Jde o specifickou záležitost, kdy kupujete zboží například z bazaru nebo od známých. Jedná se o použité zboží. Mnoho lidí se domnívá, že pokud vám prodejce k výrobku dá ještě původní účtenku, na kterou se vztahuje zbytek záruční doby, nemusí se ničeho bát. To nemusí být však vždy pravda. V praxi vám sice takovou reklamaci druhým vlastníkem uznají, ale obchodník má právo reklamaci zamítnout s odůvodněním a argumentací, že s vámi žádný právní vztah nenavázal. Právo z vadného plnění se totiž váže ke kupní smlouvě, kterou prodávající subjekt neuzavřel s vámi, ale někým jiným. Řešení situace však ani tak nemusí být složité. Uplatnil-li by prodávající tento argument, kontaktujte původního vlastníka, ať reklamuje výrobek on. Chcete-li takovým situacím předcházet, sepište při prodeji z druhé ruky postoupení práv na náhradu vadného plnění.

Reklamovat můžete prakticky vše

Někdy se mnozí bojí reklamovat s tím, že jde vlastně o prkotinu. Právo z vadného plnění však plyne z každé smlouvy a jeho předmět může být skoro vše. Nemusí jít jen o nějaké zboží v obchodech, ale také služby u kadeřníka nebo v restauraci či třeba nespokojenost s plněním od mobilního operátora nebo cestovní kanceláře.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *