Prodej nemovitosti: Je výhodné dát realitce exkluzivitu?

Prodej nemovitosti

Když s realitní kanceláří uzavřete smlouvu o exkluzivitě, dáváte tak realitce právo, aby vás zastupovala jako vlastníka při prodeji vaší nemovitosti. Pro makléře to znamená, že když se bude snažit, získá odměnu. Makléři mají proto takové smlouvy v oblibě. Je to ale výhodné i pro vás?

S exkluzivitou nebo bez?

Exkluzivita pro zákazníka znamená, že po smluvenou dobu nemůže nemovitost nikde jinde prodat. Zároveň byste, ale měli získat lepší servis od realitky. Pokud od vás exkluzivitu makléř nemá, může svou péči věnovat někde jinde. Navíc v případě, že makléř sežene kupujícího, může prodávajícího tlačit ke snížení kupní ceny. Bez exkluzivity, je makléřův zájem pouze ten, aby se nemovitost, co nejdříve prodala a on získal odměnu. Smlouva o exkluzivitě tento nesoulad mezi makléřem a prodávajícím sladí.

Více realitek?

Mnoho lidí si myslí, že když zadají svou nemovitost více realitkám, osloví tak více zájemců a dosáhnou vyšší prodejní ceny. Bohužel v praxi to tak moc nefunguje, různé realitky a různí makléři se totiž nebudou koordinovat, a tak se může stát, že bude nemovitost inzerována s různými cenami. Potencionální zájemce pak samozřejmě zareaguje na tu nejnižší nabídku. Dalším rizikem je také fakt, že se inzeráty realitek mohou lišit nejen v ceně, ale i v popisu nemovitosti. Pokud se zájemce o jedné nemovitosti dozví na různých místech něco jiného, klesne i důvěra potencionálních kupujících.

Exkluzivita na zkoušku

Jestliže nejste stoprocentně přesvědčeni, že je dobré exkluzivitu sjednat u jedné realitní kanceláře, nemusíte sjednávat hned na rok.  Poskytněte exkluzivitu klidně jen na zkoušku, třeba na pár týdnů nebo měsíců. Během této zkušební doby zjistíte, jestli dělá makléř svoji práci dobře a exkluzivitu pak můžete udělit znovu i na delší čas. Věnujte také pozornost tomu, co je ve smlouvě o exkluzivitu. Smlouva by měla určitě obsahovat smluvní strany, nemovitost a její specifikaci a také výši odměny za zprostředkování. Dobré je si ve smlouvě i sjednat, jaké služby vám realitka za provizi a poskytnutou exkluzivitu poskytne.

Tereza Hubíková

Peníze jsou důležité. Skoro jako zdraví. Proto vám v této oblasti zkusím poradit.