Změny v zákoníku práce: Prodloužení zkušební doby a možnost práce už od 14 let

Marian Jurečka

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá novelu zákoníku práce, která přinese řadu zásadních změn. Mezi nejpodstatnější patří prodloužení zkušení doby, jakožto možnost práce už od 14 let věku. Jak to bude s tolik diskutabilní výpovědí bez udání důvodu?

Novela zákoníku práce přinese řadu změn. Nyní musí ještě projít připomínkovým řízením, poté ji musí schválit vláda a zákonodárci a podepsat prezident. Platit by měla od ledna příštího roku. Cílem je zvýšení flexibility trhu práce v zájmu zaměstnavatelů i zaměstnanců. Jaké zásadní změny se chystají?

Možnost práce od 14 let

Novela zákoníku práce umožní vykonávání lehké práce osobám od 14 let o letních prázdninách. Mladiství tak budou moci vykonávat brigádu v období prázdnin, a to i bez ukončeného základního vzdělání. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka to okomentoval slovy, že toto opatření umožní mladým lidem více příležitostí k získání pracovních zkušeností a přivýdělku v období hlavních prázdnin.

Zkrácení výpovědní doby

Dle ministra práce Jurečky je zkrácení výpovědní lhůty na jeden měsíc důležité pro zaměstnavatele i zaměstnance. A to nejen kvůli pochybení zaměstnance, ale také může přijít vhod v okamžiku, kdy si zaměstnanec najde nové zaměstnání, do kterého bude chtít nastoupit co nejdříve. Tolik diskutovaná možnost výpovědi bez důvodu nakonec v novele nebude.

Prodloužení zkušební doby

Dále se má změnit délka zkušební doby. Dojde k navýšení maximální délky zkušební doby a umožnění jejího prodloužení na základě vzájemné dohody mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. U řadového zaměstnance maximálně na 4 měsíce, u vedoucího pracovníka na 8 měsíců. Jak uvedl ministr Jurečka, prodloužení zkušební doby je možnost, nikoli povinnost. Záležet bude na tom, zda se zaměstnavatel se zaměstnancem na této možnosti dohodnou. Je to jako benefit navíc pro zaměstnance, protože se bude moci lépe seznámit s pracovištěm.

Další chystané změny

Podpora dřívějšího návratu z rodičovské dovolené. Do věku 2 let dítěte bude mít rodič nárok na stejné pracovní místo. Stejně tak bude umožněno zaměstnancům, kteří čerpají rodičovskou dovolenou vykonávat u téhož zaměstnavatele na základě dohody o provedení práce či dohody o pracovní činnosti stejný druh práce, jako tomu bylo před nástupem na dovolenou. Rovněž bude možné obdržet výplatu mzdy v jiné než české měně.

Zdroj: https://www.mpsv.cz/web/cz/-/ministr-jurecka-predstavil-flexibilni-novelu-zakoniku-prace https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-jurecka-v-novem-zakoniku-prace-prodlouzi-zkusebni-lhutu-a-zmeni-podminky-vypovedi-40468038

https://www.forum24.cz/rychlejsi-vypovedi-nebo-moznost-prace-od-14-let-jurecka-predstavil-zmeny-v-zakoniku-prace

Náhledové foto: Marian Jurečka, Úřad vlády ČR