Náhlý pokles v prodeji superjachet: Dopady pandemie a sankce ruských oligarchů

jachta

Loňský rok přinesl výrazný propad v prodeji superjachet, a to zejména těch nejluxusnějších. Důvodem jsou přetrvávající následky pandemie covid-19 a sankce uvalené na ruské oligarchy po invazi na Ukrajinu. Tato událost zásadně ovlivnila poptávku na trhu s těmito luxusními plavidly.

Oslabená poptávka a dlouhé čekací lhůty

Prodej nových superjachet, tedy jachet delších než 30 metrů, se v roce 2023 propadl o 17 % ve srovnání s předchozím rokem. Celkově se loni prodalo pouhých 203 těchto plavidel, což představuje výrazný pokles oproti rekordním 313 prodaným superjachtám v roce 2021. Podle Ralpha Dazerta, šéfa zpravodajství SuperYacht Times, se kupující objednávající si dnes novou jachtu nad 200 stop musí připravit na čekací lhůty tři až čtyři roky. Tato prodleva je způsobena nevyřízenými objednávkami nahromaděnými během pandemie covid-19.

Odliv ruských miliardářů z trhu

Nejcitelnější úbytek poptávky však zaznamenal segment obřích superjachet přesahujících 200 metrů. V tomto segmentu prodeje klesly až o 40 %. „Rusové měli tendenci objednávat velmi extravagantní a velmi velké jachty,“ vysvětluje Dazert s odkazem na odliv ruských oligarchů z trhu v důsledku sankcí uvalených po invazi na Ukrajinu v roce 2022.

Americká vláda navíc většinu ruských jachet zabavuje. V únoru uvedla, že vynakládá více než 7 milionů dolarů ročně na údržbu superjachty, kterou zabavila ruskému oligarchovi, na kterého byly uvaleny sankce.

Posun směrem k menším lodím

I přes celkový pokles v prodeji nových jachet se Američané stali v loňském roce téměř čtvrtinou největšími kupci superjachet. Američtí kupci však na rozdíl od Rusů a zákazníků ze Středního východu preferují spíše menší lodě. Zatímco průměrná délka superjachty vlastněné Saudy a Rusy činí 60 metrů, u Američanů je to v průměru 54 metrů.

Vzrůstající flotila a poptávka po službách

Navzdory poklesu v prodeji nových superjachet vzrostl v roce 2023 počet dokončených jachet o 31 % na 202 plavidel. Tato čísla odrážejí jachty objednané během covidového šílenství, které jsou nyní uváděny do provozu. Se zvyšujícím se počtem superjachet na moři roste i poptávka po souvisejících službách, jako jsou stavitelé, makléři, přístavní místa nebo posádky. Podle časopisu SuperYacht Times se celosvětová flotila superjachet nyní blíží 6 000 lodím, což je trojnásobek oproti roku 2002.

Ralph Dazert zdůrazňuje, že vlna nových bohatých kupců, kteří vstoupili na trh během pandemie covidu-19, si svá plavidla stále užívá a mnozí z nich své jachty modernizují. To naznačuje, že i přes aktuální pokles v prodeji bude jachtařská ekonomika pravděpodobně dále růst. „Okruh zákazníků se trvale rozšířil,“ uzavírá Dazert.

Zdroje info: Reddit, https://reuters.com/world/russian-oligarchs-seized-yacht-costs-7-million-year-maintain-us-says-2024-02-12/, https://www.cnbc.com/2024/04/17/superyacht-sales-plunge-as-russian-oligarchs-drop-out-of-the-market.html

Náhledové foto: Pixabay