Totální lockdown v čínské megapoli

Covid-19

Před dvěma lety byl pojem lockdown spíše neznámý, v průběhu celosvětové pandemie to bylo naopak jedno z nejpoužívanějších slov vůbec a dnes je to spíše připomínkou těžkých covidových časů. To ale neplatí, pokud se nacházíte v Šanghaji. Pro tamní obyvatele je to totiž žhavá současnost. Tamní lockdown navíc patří k těm nejtvrdším, které byly kdy po světě v průběhu pandemie aplikovány.

Covid je stále hrozbou

Vir covidu ze světa stále nevymizel, a jsou vlády, které to neberou na lehkou vládu. Například ta čínská proti němu v Šanghaji brojí opravdu důsledně a nastavuje tamním obyvatelům drsné podmínky. Z velkých obav proti covidu tak v Šanghaji zavřely pro jistotu i dvě poslední, stále ještě fungující, linky metra. Čína zkrátka volí nekompromisní přístup, i když si tím občas vyslouží spíše pozvednuté obočí lidí i úřadů v jiných zemích.

Čína

Foto: Pixabay

Nekompromisní čínské úřady

Několik milionů obyvatel v Šanghaji již dlouho nesmí vyjít ani z domu. Na vrcholu současné epidemie dosahoval denní přírůstek v polovině dubna již kolem 26 000 nakažených, nyní jsou to zhruba 3 000 nově nakažených denně. Na 26 milionů obyvatel Šanghaje se to nezdá moc, ale čínské úřady jsou nekompromisní.

Tiché a liduprázdné město oživují jen pracovníci rozvážkových služeb. Obyvatelé lidnaté megapole se potýkají s přísnými podmínkami v boji proti nemoci covidu 19 a nutno podotknout, že části z nich již pomalu začíná docházet trpělivost. Dalším problémem jsou obří ekonomické ztráty, které takto tvrdý přístup působí jak čínské, tak světové ekonomice.

Osud Šanghaje začíná kopírovat i hlavní město Peking, kde úřady zachytávají jednotky nebo maximálně desítky nových případů denně, a přesto již město uzavřelo na 60 stanic metra. V Číně jsou ovšem i ještě méně riziková místa, kde se již několik týdnů nevyskytly žádné pozitivní případy, a přesto zde lidem není dovoleno vycházet z domu. Ukáže se takto tvrdý přístup jako opodstatněný?

Zdroje informací: https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/sanghaj-covid-karantena-izolace-cina-zakaz-nulova-tolerance_2205101315_pal

https://www.bbc.com/news/world-asia-china-61404082

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.