O kolik vám mimořádná valorizace zvýší důchod

Důchody

Blíží se další mimořádná valorizace penzí, a to kvůli rekordně vysoké inflaci. Tato valorizace, neboli zvýšení důchodů, je nutná ze zákona, právě kvůli zvyšující se spotřebitelským cenám. Pojďme se podívat na to, jak se vám penze zvýší.

2022: celkové zvýšení důchodů o 2500 Kč

Nejen starobní penze se bude zvyšovat. V rámci valorizace se zvyšují všechny typy důchodů z důchodového pojištění. Tedy mimo starobního také ten invalidní, vdovský či vdovecký či sirotčí. Mimořádně by všechny penze měly být zvýšeny od června, ale také od září. Celkem v tomto roce tak dostanou důchodci přidáno dle ministerstva práce a sociálních věcí 2500 Kč měsíčně. Pravidelná valorizace způsobila růst důchodů v průměru o 805 Kč měsíčně.

Mimořádná valorizace ze zákona

Zvýšila se základní i procentní výměra a k tomu přibyl bonus 300 Kč měsíčně. Nyní je zde však vysoká inflace přes 14 %. Proto dojde k červnu ze zákona k mimořádné valorizace. Procentní výměra (určuje důchod dle dřívějších výdělků) se zvýší o 8,2 %. Průměrný důchod se zvýší o 1017 Kč. Další mimořádná valorizace přijde v září. Procentní část důchodu se zbýší o 5,2 %, průměrný důchod tak posune o 700 Kč nahoru. V obou případech zůstává základní (pevná a stejná pro všechny) výměra stejná.

Kdy dochází k mimořádné valorizaci

Jak bylo již zmíněno, jde o povinnou valorizaci ze zákona. Mimořádná valorizace se uskuteční dle zákona o důchodovém pojištění, který stanoví, že k ní dojde pokaždé, když inflace počítaná Českým statistickým úřadem přesáhne 5 %. Dle minstra práce sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) přijde k seniorům i další pomoc, která by jim měla pomoci s rostoucími náklady na žití. Především by mělo jít o příspěvek na bydlení. Průměrná výše tohoto příspěvku je nyní 4200 Kč měsíčně. Ministerstvo nyní prý pracuje na zjednodušení procesu žádostí o tento příspěvek.

Zdroj: https://www.penize.cz/duchody/434135-o-kolik-vam-stoupne-duchod-nova-kalkulacka-valorizace, https://www.mesec.cz/clanky/druha-mimoradna-valorizace-duchodu-v-roce-2022/

Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.