I roboti budou v Německu odpočívat: nedělní prodej prostě nebude

robot

V nedalekém Darmstadtu na jihu německé spolkové země Hesenska pracuje v supermarketech Tegut od pondělí do soboty několik desítek robotů. Německý soud nyní rozhodl, že i pro roboty bude neděle jaksi posvátná. Roboti nebudou pracovat a v obchodech bude zavřeno. Zpráva vykouzlila úsměv na nejedné tváři.

Zákaz nedělního obchodování platí i pro roboty

Nejde samozřejmě o to, že by soud chtěl, aby se mohli roboti věnovat v neděli rozjímání. Ale přesto… Německý obchodní řetězec Tegut má obchody bez obsluhy a pracuje v nich několik desítek automatizovaných obchodů. Podle soudu nemůže podporovat pracovní úsilí robotů o neděli. Odůvodněním rozhodnutí soudců byla potřeba dodržovat jasně stanovená pravidla křesťanského volna.

V Německu je již 1700 let praxe založená na křesťanských zásadách, ve kterých platí, že v neděli se zkrátka a dobře nepracuje. V Německu se skutečně bere neděle víc než jen jako volný den. Otevření obchodů v neděli by podle soudu mohlo poškodit morálku některých těžce pracujících lidí, kteří mají na odpočinek v tento posvátný den plný nárok.

Obchodní řetězce Tegut nebudou smět v tento významný den doplňovat ani chybějící zboží. V neděli tak nebude možné pracovat ani ve skladech se zbožím.

robot

Foto: Pixabay

Samoobslužné obchody

V Německu je takovýchto obchodů odchýlených od běžných zvyklostí asi 300, z toho je 40 těch, které jsou plně automatizované. Lidé si v nich nakoupí a zaplatí u samoobslužné pokladny sami, se zaplaceným účtem tak odchází v pohodlí do svých domovů. Obrat automatizovaných obchodů během nedělí přitom představuje zhruba 30 procent z toho celkového. V Německu mají ale obchody zavřeno, a nic se na tom nezmění pravděpodobně ani kvůli tomu, zda se bude jednat o obchody s obsluhou robotů. Křesťanské hodnoty jsou přednější, respekt k rodinám, v nichž chtějí trávit volný den jen mezi sebou je v Německu víc, než non-stop otevřené obchody. Takže žádné nedělní nakupování.

Shodou okolností se o otevření obchodů dohaduji i čeští politici. Ti se zatím nedokázali shodnout na zákazu prodeje o svátcích i o neděli. Aktuálnější otázkou ale je, zda dojde ke zrušení zákona z roku 2016, který zakazuje maloobchodní prodej ve stanovené státní svátky. Padlo přitom pár hlasů i o tom, že obchody by mohly být zavřené nejen ve svátky, ale i nedělí.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-roboti-v-obchodech-musi-mit-v-nedeli-volno-rozhodl-nemecky-soud-40467733

https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/nemecko-obchod-zakon-prodej-nedele-prodejny-roboti-nakup.A240415_120446_eko-zahranicni_jla

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.