Schodek státního rozpočtu se prohloubil na 210 miliard. Bude třeba další konsolidační balíček?

Zbyněk Stanjura

Ministerstvo financí v tomto týdnu oznámilo, že na konci května byl schodek státního rozpočtu v deficitu 210,4 miliardy korun. Jde o třetí nejvyšší květnový deficit od vzniku České republiky. Ministr financí vidí zlepšení. Dle ekonoma Davida Marka bude však zapotřebí další konsolidační balíček.

Státní rozpočet je za prvních pět měsíců letošního roku v deficitu 210,4 miliardy korun. Na konci dubna byl schodek nižší o 57 miliard. Před rokem v květnu dosahoval rekordních 271,4 miliardy korun. Ministr financí vidí zlepšení. Ekonom a poradce prezidenta David Marek je toho názoru, že je zapotřebí připravit konsolidační balíček číslo 2.

Co přispělo k meziročnímu zlepšení

Podle ministra financí Zbyňka Stanjury k meziročnímu zlepšení přispěl jak výběr daní, tak i snížení státní podpory v oblasti energetiky. Daňové příjmy rostou na první pohled výrazně, meziročně o 10,1 %, avšak mírně zaostávají za plánem. Letní měsíce ukážou, jak je na tom plnění daňových příjmů skutečně. Tehdy budou daně totiž odvádět velké korporace. Na dani z příjmů fyzických osob stát vybral meziročně o 18,2 % více.

Promítnutí opatření z konsolidačního balíčku

Ve státním rozpočtu se již promítá řada opatření z vládního konsolidačního balíčku. Příspěvky z pojistného na sociálním zabezpečení se letos zvýšily díky opětovnému zavedení nemocenského pojištění zaměstnanců ve výši 0,6 %. Inkaso zvedne vyšší minimální vyměřovací základ pojistného na sociálním pojištěná u osob samostatně výdělečně činných. Objem pojistného už tak v květnu meziročně stoupl o 8,8 %, tedy o 24,7 miliardy korun.

Do inkasa daně z přidané hodnoty, které meziročně vzrostlo o 6,2 %, se pozitivně promítá růst výdajů domácností na spotřebu. Současně se projevují dopady změn účinných od letošního ledna, zejména redukce počtu sazeb DPH. Na spotřebních daních se do konce letošního května vybralo 61,6 miliardy korun, tj. meziročně o 9,4 % více. Na výdajové straně státu byly hlavní položkou sociální dávky a důchody.

Konsolidační balíček č. 2 ano, či ne

Ekonom David Marek, který je jedním z poradců prezidenta Petra Pavla, se domnívá, že je zapotřebí připravit konsolidační balíček číslo 2. Dle něj je jedno, zda to bude v tomto volebním období, nebo příštím. Co by měl nový konsolidační balíček obsahovat je dle ekonoma Marka čistě politickým rozhodnutím. Ekonom považuje za chybu zrušení elektronické evidence tržeb a nulovou daň na víno. Podle něj to mohlo přinést do rozpočtu kýžené miliardy.

Zdroj: https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/ekonomika/potrebujeme-dalsi-konsolidacni-balicek-rika-ekonom-david-marek-349888

https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-schodek-rozpoctu-se-prohloubil-na-210-miliard-40474603

Náhledové foto: Zbyněk Stanjura Úřad vlády ČR