Restrikce alkoholu: Jen někde a někdy. Chystá se návrh opatření k omezení pití alkoholických nápojů

alkohol

Omezení reklamy, úprava prodeje a cen alkoholu. Přesně toto chystá tým expertů, politiků a zástupců resortů v rámci opatření k omezení pití alkoholu. Co vše by mělo být v připravovaném návrhu? Kdybychom měli očekávat striktní opatření ohledně omezení konzumace alkoholických nápojů?

Čísla jsou neúprosná

Tým expertů, zástupců resortů a politiků připravuje návrh opatření k restrikci pití alkoholických nápojů. Dle loňské výroční zprávy o závislostech každý osmý dospělý člověk v ČR minimálně jednou týdně pije alkohol v nadměrné míře. Rizikově a škodlivě popíjí až 1,3 milionů osob nad 15 let. Česká republika patří k zemím s největší spotřebou alkoholu. V roce 2022 každý obyvatel vypil v průměru 169,5 litru alkoholických nápojů. Alkohol přitom může ročně až za 7000 tisíc úmrtí, tj. za 6 %. Roční dopady dle protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila stojí 60 miliard korun.

Návrh opatření k omezení alkoholu

Národní protidrogový koordinátor Vobořil uvedl, že návrh opatření k omezení pití alkoholických nápojů by měl obsahovat restrikce dostupnosti alkoholu. Zmínil, že by se mohl prodávat například jen v určitých prodejnách nebo v daném čase. Snahou je také omezení reklamy, která by se mohla vysílat třeba až po desáté večerní hodině. Úmyslem je, aby se v budoucnu na etiketách objevilo varování o škodlivosti.

Další kroky v opatření vidí také v upravení spotřební daně a ceny alkoholických nápojů, jakožto zvýšení sankcí za porušování předpisů. Vobořil sdělil, že lídři koaličních stran budou rovněž jednat i o možném navýšení financí na prevenci a podpůrné služby.

Předložení návrhu na podzim

Dle Vobořila by mohla být na začátku podzimu předložena konkrétní podoba návrhu. Tým expertů, politiků a zástupců resortů musí dát návrh do podoby věcného záměru zákona. Jak dlouho to bude trvat a zda se dá stihnout do voleb, to se podle Vobořila ukáže. Materiál k připomínkám by chtěl předložit v září nebo říjnu. Zároveň doufá, že se podaří koaliční politiky přesvědčit a do legislativy část návrhů dostat rychle přes poslanecké návrhy ve Sněmovně ČR. Část změn by pak mohl obsahovat vládní návrh zákona.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/omezeni-piti-alkoholu-jindrich-voboril-omezeni-reklamy-ceny-prevence.A240604_143140_domaci_bors

https://archiv.hn.cz/c1-67330280-k-dostani-jen-nekde-a-jen-nekdy-odborny-tym-chysta-navrh-opatreni-k-omezeni-piti-alkoholu-rika-voboril

Náhledové foto: Pixabay