Reklamce dovolené: Jaká máte práva?

Dovolená

Řekli jste si, že při výběru dovolené už nebudete nijak improvizovat. Rozhodli jste se pro dovolenou s cestovní kanceláří, která vám slíbila hotel u moře, jenže všechno bylo jinak?  Máte právo na odškodnění za nesplnění podmínek?  To se dozvíte právě teď.

Co je dobré vědět ještě před dovolenou?

Smlouva o poskytnutí pobytu tedy o dovolené, by měla být písemná. Jestliže vám cestovní kancelář něco slíbí a není to ve smlouvě, žádejte o doplnění, jinak se slibu budete jen těžko domáhat.  U chyb, které vzniknou po ubytování, zodpovídá cestovní kancelář a ta také chyby napravuje, nikoliv hotel. Pokud je třeba hotelový servis nižší kvality, musí nápravu zajistit cestovka. V případě, že to nejde, rozdíl v ceně musí zákazníkovi vrátit.  A jestliže je ubytování zcela nevyhovující, máte nárok odjet domů na náklady cestovky.

Domáhejte se svých práv

Jestliže nebyly podmínky stoprocentně splněny, tedy z pokoje nebyl požadovaný výhled na moře, chyběl bazén, moře nebylo dostupné, jak bylo psané atd. , je třeba se domáhat svých práv ihned.  Pokud vám nebude ihned vyhověno, z jakýchkoliv důvodů, můžete uvedené vady reklamovat.  Např. pokoj s výhledem na moře bude stát víc než ubytování bez výhledu, stejně jako další slibovaný servis.  Vše se dá vyčíslit a rozdíly v ceně reklamovat.  Reklamaci však musíte podat nejpozději do 30 dnů po návratu z vaší dovolené.  Podmínkou ale ještě je, že jste svou nespokojenost dali znát už delegátovi na vaší dovolené a nechali jste nějakou dobu na nápravu, třeba dobu 24 hodin.

Reklamace jedině písemně

Reklamaci dovolené musíte podat písemně a v ní popsat všechny důvody vaší nespokojenosti.  Doporučuje se také vzniklou situaci nafotit a snímky k reklamaci připojit. V reklamaci byste měli i uvést, jak vysokou slevu požadujete. Nemůžete si však vymyslet jakoukoliv cenu.  Existuje však tzv. Frankfurtská tabulka slev, podle které je možné si orientačně vyčíslit, kolik procent z ceny je možné si nárokovat.  Může se také stát, že cestovní kancelář reklamaci zamítne, pak nezbývá než se obrátit na soud.

Tereza Hubíková

Peníze jsou důležité. Skoro jako zdraví. Proto vám v této oblasti zkusím poradit.