Pojištění odpovědnosti: Na co všechno se vztahuje?

Škoda

Sice se jí říká trochu nelichotivě ,, pojistka na blbost‘‘, ale když v práci něco přehlédnete, zanedbáte a vznikne škoda, může se hodit.   Na co se vlastně tato pojistka vztahuje? Kolik stojí nebo komu se vyplatí si ji sjednat pojištění proti odpovědnosti za škodu?

Když se vám v práci nedaří

Tato pojistka je hlavně na škody, které způsobí zaměstnavateli pracovník, při plnění svého úkolu. Tedy v pracovněprávním vztahu, ale také pokud pracujete na dohodu o provedení práce.  Pojistka platí, jak u nás, tak v celé Evropské unii.  U některých zaměstnání je tato pojistka podmínkou např. u profesionálních řidičů osobních vozů, nákladních vozů i autobusů.  Pojištění proti odpovědnosti za škodu se vyžaduje i u lidí, kteří přemisťují zboží vysokozdvižnými vozíky. Neznamená to však, že se nemůže pojistit třeba úředník v kanceláři.

Kolik pojištění stojí?

Pojištění odpovědnosti z výkonu povolání stojí zhruba 1000 korun za rok. Jestliže řídíte služební automobil, bude to dvakrát tolik.  Když si nastavujete pojistný limit, mějte na paměti, že v případě nehody, může po vás firma, ve které pracujete chtít až 4,5 násobek mzdy.  U řidičů používající služební auto bude však limit vyšší a u profesionálních řidičů ještě vyšší.  Výši pojistného neovlivňuje jen rizikovost povolání, ale i výše spoluúčasti.  Čím je spoluúčast vyšší, tím je nižší pojistka.  Pokud o spoluúčasti přemýšlíte, je dobré nezapomenout, jaké škody mohou při výkonu povolání vzniknout.

Na co se pojistka vztahuje?

Toto pojištění vyhledávají nejvíce řidiči a drážní strojvůdci.  U těchto případů kryje škody způsobené zaměstnavateli, jen na vozidlech, která byla svěřena k plnění pracovních úkolů.  To samé platí u pracovních strojů.  Jestliže vám svěří zaměstnavatel cenné věci a vy je ztratíte, vztahuje se připojištění na škody vzniklé ztrátou těchto věcí. I v případě, že se zaměstnavatel díky vaší nepozornosti dočká pokuty nebo penále, pokryje připojištění škody ve výši penále či pokuty.

Tereza Hubíková

Peníze jsou důležité. Skoro jako zdraví. Proto vám v této oblasti zkusím poradit.