Reklamace

Reklamace. Na co máte nárok

Při reklamacích často člověk neví, na co vše má nárok. Může se bát, že jej někdo jen odbyde. proto je dobré znát vaše spotřebitelská práva. A právě na to se dnes podíváme na pár případech, které se mohou stát i vám. Pojďme tedy na to!

Kdy oprava a kdy výměna či vrácení peněz?

Pokud vracíte poškozené zboží, vaším základním nárokem je právo na výměnu tohoto vadného kusu. V případech, kdy to povaha zboží dovoluje, může jít pouze o výměnu vadné části. toto právo na výměnu máte však jen v takových případech, kdy to není nepřiměřené vzhledem k nákladům. Když by tedy bylo dodání nové věci bylo nepřiměřené, máte jako spotřebitel nárok jen na opravu zboží. typicky třeba u bot. Vyplatí-li se tedy prodejci spíše zalepit stávající obuv než vám dát nový pár, udělá to. Nejste-li rozhodnutí, co chcete, zda výměnu, vrácení peněz nebo opravu, rozhoduje prodejce. Ten může dát na vaše přání, ale nemusí.

Vrácení peněz

Mnoho zákazníků chce při první reklamaci vrátit peníze zpět. To však obchodník nemusí splnit. Často se to v praxi stává, ale je to spíše z jejich dobré vůle. Zákon je k ničemu takovému nezavazuje. Při odstoupení od kupní smlouvy získáte peníze zpět pokud prodejce neodstraní vadu v přiměřené lhůtě, pokud se vada objevuje opakovaně nebo pokud má zboží více jak 3 vady. Když reklamujete zboží vícekrát, máte nárok na vrácení peněz, pokud se vyskytla 3 krát stejná vada nebo 4 různé vady.

Co dělat při sporu?

Pokud se však s obchodníkem nemůžete dohodnout, vzniká o reklamaci spor. Ne vždy však musí dojít až k soudnímu řízení. Základem by pro vás měla být Česká obchodní inspekce, která může takový spor řešit mimosoudně. Jde totiž o orgán, který je příslušný k řešení spotřebitelských sporů. Takové řešení je pro vás bezplatné, takže jde o další výhodu. Výsledkem pak bývá smírčí urovnání sporu. Nejčastěji prostřednictvím dohody mezi vámi a prodejcem. Až pokud by nedošlo k takovému urovnání, může na řadu přijít soud.

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *