Polské čerpací stanice zažijí v příštích dnech výrazné slevy na benzín

benzín

Ceny benzínu u polských čerpacích stanic se v nejbližších dnech výrazně sníží. Analytici předpovídají, že slevy u čerpacích stanic se brzy zvýší v důsledku výrazného poklesu velkoobchodních cen na trhu a posilování polského zlotého vůči americkému dolaru.

Podle týdenní zprávy portálu e-petrol.pl, který se zabývá trhem s pohonnými hmotami, budou mít Poláci důvod k radosti. Ceny benzínu na čerpacích stanicích totiž v následujících dnech rapidně klesnou. Slevy již sice probíhají dva týdny, avšak zatím nebyly nijak výrazné. To se ale brzy změní.

Výrazný pokles velkoobchodních cen

Hlavní příčinou očekávaného prudkého snížení cen benzínu je výrazný pokles velkoobchodních cen na trhu s pohonnými hmotami. „Vzhledem ke stabilnímu vývoji na světovém trhu s benzinem je dalším faktorem podporujícím nižší ceny benzinu v Polsku posilování zlotého vůči dolaru,“ uvádí zpráva.

Další faktory ovlivňující ceny:

  • Ceny ropy na světových trzích
  • Politická stabilita v ropných zemích
  • Poptávka po pohonných hmotách v Evropě

Konkrétní předpovědi cen

E-petrol ve svých předpovědích na příští týden od 20. do 26. května odhaduje, že cena prémiového benzínu PB98 klesne na 7,15 až 7,28 zlotých (41,5 – 42,1 korun) za litr. Cena běžného benzinu PB95 by se měla pohybovat v rozmezí 6,49 až 6,61 zlotých (37,6 – 38,3 korun) za litr.

Nižší ceny čekají také motorovou naftu, u které analytici očekávají cenu v rozpětí 6,51-6,62 zlotých (37,7 – 38,3 korun) za litr. Naopak mírný nárůst zaznamenají ceny LPG, které se budou u většiny pump pohybovat mezi 2,77-2,83 zlotými (16 – 16,4 korun) za litr.

Očekávané snížení cen pohonných hmot je pro polské řidiče dobrou zprávou, jelikož ceny benzinu v Polsku v posledních měsících rostly. Posilování zlotého a klesající ceny na světovém trhu s benzinem tak dávají řidičům naději na to, že se ceny pohonných hmot v Polsku v nejbližší době ustálí na nižší úrovni.

Zdroje info: Reddit, https://biznes.pap.pl/en/news/all/info/3595280,poland-to-see-price-cuts-at-petrol-stations-next-week—market-researcher, https://tvpworld.com/77580392/poland-to-see-lower-petrol-prices-says-expert

Náhledové foto: Pixabay