Jahody výrazně podraží a samosběry jen v omezené míře aneb Jak hluboko bude třeba sáhnout do peněženky

jahody

Počasí se postaralo o to, že letos budou jahody luxusním zbožím. Kvůli tomu výrazně podraží, jakožto samosběry budou v omezené míře. I zde cena logicky stoupne. Jak hluboko budeme muset sáhnout do kapsy, pokud si budeme chtít dopřát jahody?

Očekávané zdražení až o 50 %

Kvůli dubnovým mrazům dojde k navýšení velkoobchodní ceny u jahod o 50 %. Pokud to vůbec dobře dopadne, tak letošní úroda bude jen poloviční oproti loňskému roku. Takřka všechny metody, které pěstitelé tradičně používají, však selhaly. Přírodě zkrátka nelze poručit. Letošní mrazy způsobily znatelnou katastrofu. To se ostatně promítne v ceně, za kterou letos jahody bude možné koupit.

Cena českých jahod se v průběhu sezony bude odvíjet nejen dle počasí, ale také na základě velkoobchodních cen jahod z dovozu. Dle předsedy Ovocnářské unie ČR cena jahod v porovnání s jiným ovocem i tak dlouhodobě roste. Však ani z dovozu a v akci neseženete jahody pod 100 Kč za 1 Kg.

Nejvyšší cena bývá na začátku sezony

Předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík dále upozorňuje na fakt, že cena jahod je nejvyšší na začátku sezony, pak klesá. Jahody z dovozu běžně prodávané v obchodních řetězcích stojí okolo 170 Kč za 1 Kg, ve slevě pak klesnou i pod 100 Kč.

Samosběry v omezené míře a za vyšší cenu

Řada pěstitelů zvolila pro letošek opačnou strategii, tj. kvůli nižší úrodě nevyrazí na trhy, ale místo nich chtějí pořádat samosběry. Tam, kde nějaká úroda zbyla, začnou samosběry oproti předchozím sezonám zhruba o 1 až 2 týdny dříve. A stejně jako při prodeji na trzích, tak i u samosběru jahod dojde k navýšení ceny za 1 kg. Samosběry letos nepůjdou pod hranici 85 Kč. Zatímco na trzích budou jahody k dostání i za cenu až 250 Kč, když si je člověk nasbírá sám, zaplatí tak okolo 100 Kč za 1 kg.

Žádost o pomoc EU

Mrazy, které letos přišly v dubnu, způsobily nevratné škody. Úroda ovoce v ČR je tak praktičky zničená, u jahod se jedná o škody v desítkách procent. Stát žádá Evropskou unii (EU) o pomoc s kompenzacemi. Ministr zemědělství Výborný mluvil o 100 milionech eur, které však s největší pravděpodobností nezíská. Z národní podpory by mohlo jít o částku do 200 milionů korun.

Zdroj: https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/domaci/ceske-jahody-podrazi-az-o-padesat-procent-samosbery-budou-v-omezene-mire-349103

https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/jahody-ovoce-mraz-zemedelstvi-cena-samosber.A240514_155112_ekonomika_drh

Náhledové foto: Pixabay