USA razantně zvyšují cla na čínské výrobky. Číny má dost i EU

USA Čína

Americký prezident Biden se rozhodl pro dramatické zvýšení cla na některé čínské výrobky. O něčem podobném uvažuje i Evropská Unie a je to i v souladu s postojem Donalda Trumpa. Ať již tak v listopadu ve Spojených Státech vyhraje kdokoliv, na nastoupeném trendu se nic měnit nebude. Jsme na začátku plnohodnotné obchodní války západu s Čínou?

Cla na čínské produkty

Zvýšení poplatků za dovoz do Spojených Států se dotkne několika segmentů. Prvním z nich jsou elektromobily, dále pak čipy, nebo zdravotnický materiál. Celkový objem dovozu z Číny do Spojených Států činí v těchto oblastech asi 18 miliard dolarů, v přepočtu 413 miliard korun. Cla se přitom zvyšují opravdu razantně. U elektromobilů se jedná o zvýšení z 25 procent na 100.

Bidenova administrativa argumentuje tím, že Čína využívá systém masivních ekonomických pobídek vytvářejících přemíru výrobní kapacity, jejichž produkce potom zaplavuje světový trh svým zbožím. Spojené Státy upozornily na to, že není cílem přerušit ekonomické vztahy s Čínou, ale pouze narovnat neférovou konkurenci.

USA Čína

Foto: Pixabay

Trump a EU 

K zavádění vyšších poplatků na dovoz čínského zboží se v kampani hlásí i Bidenův soupeř v listopadových volbách Donald Trump. Stejně tak zvažuje podobný krok i Evropská Unie. Řada západních firem má nicméně v Číně své továrny a cla by se samozřejmě vztahovala i dovoz jejich výrobků. Je třeba také počítat s čínskou odvetou a vyloučit proto nelze ani vážnější a dlouhodobější obchodní konflikt.

Zdroje informací: https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/svet/usa-zvysi-cla-na-cinske-elektromobily-na-100-procent-349192

https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/usa-biden-amerika-elektromobil-cina-clo.A240514_120036_automoto_fdv

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.