Pivo bude dražší

Pivovar

Staré známé lidové moudro praví, že vláda, která dopustí v Čechách zdražení piva, padne. Je to samozřejmě nadsázka, pivo podléhá zdražování jako kterýkoliv jiný produkt. Je však pravda, že to vždy přitahuje velkou pozornost. A taková se na pivovarnický sektor upíná i teď, neboť celková ekonomická situace zapříčiní v nejbližší době velmi pravděpodobně další vlnu zdražování našeho národního nápoje.

Co nás čeká a nemine

Milovníci piva si budou muset letos sáhnout trochu hlouběji do svých kapes, protože se ceny za pivo budou nevyhnutelně zvyšovat. Již během ledna byl nárůst cen zaznamenán, ale bohužel lze očekávat, že toto dosud nepatrné navýšení ceny se prolomí ještě o kousek výš. Cena piva půjdou nahoru a nám nezbude nic jiného než si za dobré pivo připlatit.

I když bude zvyšování cen piva postupné a lze jej očekávat na úrovni pár jednotek procent, pro ty, kdo pijí pivo rádi často a hodně, to může znamenat určitý zásah do rozpočtu. S dalším zdražováním lze počítat od jara. Štamgasti, kteří se tak rádi chodí do hospody zchladit v parných letních dnech si tak budou muset připravit více peněz.

Je proto možné, že největší obětí tohoto zdražování budou již tak těžce zkoušené restaurace a hospody. Není vyloučené, že lidé budou mít opět o důvod více dát si pivo doma, které bude pořád levnější.

Pivovar

Foto: Pixabay

Proč se bude zdražovat

Ceny za energie, chmel, hnojivo i obaly stále stoupají s nimi rostou i náklady na výrobu piva. Pivovar Prazdroj tak již cenu navýšil během podzimu a během ledna se ke zvýšení ceny přidal i Budvar, který posunul cenu o tři procenta nahoru.

Od zdražování se zatím naopak distancuje Heineken, který v Česku vlastní pivovary Zlatopramen, Krušovice, Starobrno či Březňák. Heineken zatím neplánuje s cenou piv hýbat. I některé další pivovary se budou snažit kompenzovat rostoucí výrobní náklady využitím nových technologií, optimalizací výroby apod. Obecně lze ale říct, že pivo se zařadí k mnoha dalším položkám, jejichž cena se letos zvedne ať se nám to líbí nebo ne.

Zdroj informací: https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/pivo-bude-dal-zdrazovat-40386872

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.