Možný vývoj: 10% inflace celý rok, úroky hypoték u 7 %

Inflace

Česko šokovala zpráva, která hovoří o aktuální meziroční míře inflace, která dosahuje téměř 10 %. Je to nejvyšší inflace od léta 1998. Přesto, že vysoká inflace se čekala a je již nějakou dobou realitou, přesto takové zrychlení čekal jen málokdo. Jak může ve světle těchto údajů vypadat celý rok 2022?

Lednová inflace u 10 %

Lednová inflace v České republice dělala téměř 10 %. Konkrétně 9,9 % v meziročním srovnání. V lednu se tak dostáváme nad úroveň celé Evropské unie. Co nejvíce ovlivnilo takový nárůst cen? Zejména růst cen energií. Ty by měly v dohledné době ještě růst. Zdražuje se však vše. Ne pouze potraviny, ale i bydlení, zmíněné energie nebo nemovitosti.

Co situace udělá s hypotékami

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů jsou u nových hypoték na úrovni asi 4 %. Oproti předchozím měsícům a létům jde o výrazné zdražení. Další a možná ještě výraznější nás však ještě čeká. V polovině roku by se totiž průměrná úroková sazba u hypotečního úvěru mohla pohybovat okolo 7 %. Zejména kvůli zvyšující se inflaci. Ta by v následujících měsících mohla přeskočit 10% hranici. Česká národní banka předpovídá snížení inflace až v druhé polovině tohoto roku. Nic však nezaručuje, že to tak musí být. Naopak se predikce může stát lichou. Inflace vyšší jak 10 % se u nás totiž může stát realitou na delší časový úsek, třeba i na celý rok. V takovém případě by Česká národní banka nejspíše přistoupila v březnu k dalšímu zvyšování úrokových sazeb, a to nad úroveň 5 %. Například Jakub Veverka, hlavní ekonom Videobydleni.cz, však uvádí, že jednoznačné rozhodnutí to již nemusí být. Očekává v bankovní radě větší diskuze než doposud.

Na úrovni 9,9 % se inflace nemusí zastavit

Jak bylo již výše naznačeno, můžeme se v průběhu roku setkat s inflací, která bude vyšší než 9,9 %, která byla realitou v lednu. Dále je zde riziko válečného konfliktu na východě Evropy. Stejně tak je zde pořád velmi uvolněná měnová politika Evropské centrální banky. Proto nemusí být naše zvyšování úrokových sazeb úplně efektivní. Jakub Veverka z Videobydlení.cz uzavírá, že i přes tento fakt Česká národní banka odvádí a může nadále odvést svou práci v této problematické oblasti, kterou zavinila předchozí vláda Andreje Babiše svou fiskální politikou.

Zdroj: Tisková zpráva Videobydlení.cz ze dne 14. 2. 2022
Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.