Důvody, proč by mohly letos klesnout ceny nemovitostí

Byt

V tomto roce by mohly klesnout ceny na trhu s nemovitostmi. Na čem se tento odhad zakládá? Na následujících důvodech, které si dnes představíme. Pojďme tedy na to!

Až na dva roky by se mohla snížit poptávka

V loňském roce se zvyšovaly ceny zejména kvůli tomu, že se na trhu dostal velký počet investorů, kteří se snažili uchránit své jmění před inflací. Dále lidé na poslední chvíli chtěly využít nízké úroky hypoték, které jsou dnes již minulostí. Tato poptávka je však u konce. Hypotéky budou na nějakou dobu poměrně drahé. To by mohlo na rok či dva poměrně výrazně snížit poptávku na trhu. Ceny by tedy takovým tempem již růst neměly.

V budoucnosti by nedostatek nemusel být takovým problémem

Lidé budou dokládat hypotéky. Po období drahých hypoték se tak na trh opět dostanou kupci. Ti budou zejména řešit bydlení. Budou tedy ceny následně opět růst? Není to tak jednoznačné. Rozdíly budou v lokalitách a regionech. Často se hovoří o tom, že ceny bytů jsou vysoké, jelikož je zde nedostatečná výstavba. Pro velká města jako je Praha či Brno to nejspíše platilo. Za dva roky by však výstavba mohla být na jiné úrovni. Například v Praze se nyní chystá výstavba řady rezidenčních projektů. Za dva roky by tak nemusela poptávka výrazněji převyšovat nabídku.

Zasáhnout může dezurbanizace

V dnešní době je trendem urbanizace a suburbanizace. Lidé se z venkova stěhují do velkých měst a jejich okolí. Poptávka tak je nyní výrazná zejména kvůli tomuto jevu. Bude však tento trend pokračovat? Do vývoje cen na realitním trhu může v budoucnosti promluvit také opačný trend, tedy dezurbanizace. Je stále více zaměstnání, u kterých nepotřebujete mít bydlení v dojezdové vzdálenosti od pracoviště. V budoucnosti bude také určitě větší míra dálkových studií a podobně.

Zdroj: https://www.penize.cz/bydleni/432103-ceny-nemovitosti-mohou-klesnout-tady-jsou-duvody
Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.