Paragraf na dítě

Paragraf na dítě: Jak je to s jeho výší?

Všichni to známe. Onemocnělo nám dítě a musíme se o něj starat. Při těchto situacích máme právo na takzvané ošetřovné, též známé jako paragraf. Kdy na něj však máme právo? Jak dlouho a v jaké výši jej smíme pobírat? Přinášíme vám aktuální pravidla pro rok 2016

Kdo a kdy má na ošetřovné nárok?

Na tuto dávku, která je součástí nemocenského pojištění, mají nárok zaměstnanci, kterým bylo znemožněno na určitou dobu pracovat na pracovišti, kvůli pečování o nemocného či zraněného člena rodiny (popřípadě člena domácnosti). Další ze situací, kdy má zaměstnanec právo pobírat paragraf na dítě, je, když se musí starat o zdravé dítě, jehož škola či školka byla uzavřena z důvodů epidemie, havárie či jiné neočekávané události. Zaměstnanec má také nárok na čerpání ošetřovné tehdy, když je nemocen člověk, který se obvykle o jeho ratolest stará.

Skupinou lidí, kteří nemohou pobírat tuto dávku, jsou OSVČ. Za žádných okolností, tedy ani tehdy, pokud si platí nemocenské pojištění. Dále nemají nárok na paragraf ani zaměstnanci, jež jsou zaměstnáni na základě dohody o provedení práce či dohody o pracovní činnosti (ani v případě, že jejich příjmy přesáhnou hranici, od níž již musí odvádět část mzdy na nemocenské pojištění.

Mám jako zaměstnanec nárok vždy?

Pokud jste zaměstnanec, pořád se vás týká soubor podmínek, které musíte splnit. Znamená to tedy, že ani jako zaměstnanec nemáte nárok na ošetřovné automaticky. Pokud se jedná o případ, kdy je nemocnému dítěti do deseti let, víceméně vždy vzniká právo na pobírání ošetřovného. Pokud vám ale onemocní dítě starší tohoto věku, dostanete peníze v situacích, kdy je nezbytné ošetřování, což musí potvrdit ošetřující doktor vašeho dítka.

A co partner?

Je-li váš partner na mateřské či rodičovské, nelze brát dávku na to dítě, se kterým je váš protějšek doma. Jediným případem, kdy tento nárok požadovat je to, když onemocní partner, který je s tímto dítětem na mateřské či rodičovské (dále když znovu porodí, či je v karanténě). Je však naprosto v pořádku, pokud je jeden rodič doma na mateřské s jedním dítětem a druhý rodič pobírá ošetřovné na dítě druhé.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *