Novela OZ: jaká máte nyní práva při reklamaci

Právo pro podnikatele

Zkraje roku proběhla velká spotřebitelská novela občanského zákoníku i zákona o ochraně spotřebitele. Dnes si řekneme, co tyto změny pro vás, jako kupující budou znamenat při procesu vytýkání vad a reklamace v obchodě. Pojďme tedy na to!

Zboží nakoupené v obchodě

Zaměříme se na spotřebitelský nákup, tedy nákup fyzické osoby u podnikatele. Nejprve si řekneme, kdy má vlastně spotřebitel nárok na uplatnění jeho práv z vadného plnění. Jde o případy, kdy je zakoupené zboží vadné. Na vady se nároky nevztahují jen tehdy, pokud vadu způsobil kupující sám nebo bylo toto zboží prodáváno levněji právě kvůli této vadě. Musí však platit, že vada zde byla již při převzetí zboží. Existuje však domněnka, že pokud se vada projeví do jednoho roku od převzetí zboží kupujícím, byla zde vada již při převzetí.

Nároky kupujícího

Jak bylo již zmíněno, pokud se vada projeví do jednoho roku od převzetí zboží, má se za to, že zde byla vada již při převzetí a kupující toto nemusí nikterak dokazovat. Ani u pozdější vady však není vyloučeno, že nárok vznikne. Budete však muset prokázat, že zde byla vada již při převzetí zboží. Je-li tedy věc vadná, spotřebitel může požadovat dodání nové věci bez vad či žádat opravu. Jde-li o spotřební zboží, má spotřebitel nárok na přiměřenou slevu. Reklamace má být vyřízena maximálně do 30 dní od vytknutí vad.

Kdy lze od smlouvy odstoupit

V některých případech má kupující také nárok na odstoupení od smlouvy. To znamená, že zboží vrátí a prodávající podnikatel mu zase vrátí peníze, za které zboží koupil. Toto lze požadovat v případech, kdy vadu prodávající odmítne opravit nebo ji ve lhůtě 30 dní neodstraní, dále pokud se vada projeví opakovaně či tato vada je podstatným porušením smlouvy, nebo také v případě, kdy je z prohlášení podnikatele či z okolností jasné, že vada nebude odstraněna či nebude odstraněna v přiměřené době. V takových případech musí podnikatel vrátit kupní cenu bezodkladně potom, co obdrží zboží.

Záruka za jakost

Záruka za jakost již není ze zákona, podnikatel ji však na sebe může převzít a zákazníkovi jin poskytnout. Učiní-li tak, ve stanovené záruční době lze reklamovat věc bez ohledu na to, zda zde byly vady již při převzetí či nastaly až později. Pokud je poskytnuta záruka, musí prodávající poskytnout spotřebiteli záruční list v písemné podobě.

Odstoupení od smlouvy bez důvodů

Pokud jste nakoupili zboží přes internet, máte ještě další právo. Tím je odstoupení od smlouvy bez udání důvodu do 14 dní od jejího uzavření. Musí jít však o smlouvu uzavřenou distančně, typicky elektronicky. Musíte však věc zpátky poslat podnikateli, a to bez vad.

Zdroj: Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník ve znění pozdějších předpisů, https://www.mesec.cz/clanky/jaka-prava-mate-pri-reklamaci-jako-spotrebitele/, https://www.coi.cz/pro-spotrebitele/spotrebitelsky-pruvodce/reklamace-zbozi-a-sluzeb/

Náhledové foto – Pixabay