Málo míst na středních školách? Alespoň se dostanou ti, kteří si to zaslouží

Studium

Dnes přišel poslední den pro podání přihlášek na střední školu a najednou se začaly rojit informace o tom, že zejména mnohá gymnázia kapacitně na nápor uchazečů nebudou stačit. Ano, základní školy má opustit přes 100 000 dětí, což bezesporu není málo. Už nyní se začíná uvažovat o tom, jakým způsobem to udělat, aby se kapacita středních škol typu gymnázia navýšila. Proč? Aby se dítě dostalo na vysněnou školu.

Musí se opravdu dostat každý?

Určitě ne. Řadím se mezi Husákovy děti a velmi dobře si pamatuji na dobu, kdy se na střední školy hlásily naše ročníky. Na gymnázia šli pouze uchazeči s jedničkami a dvojkami na vysvědčení. Ostatní věděli, že to nemá smysl. Dnes je tomu jinak. Ve světě wellbeingu a naprosté dominance dětí nad dospělými si každý uchazeč myslí, že se dostane kamkoli. Bohužel. Často se na gymnázia a jiné střední školy dostávají děti, které měly na vysvědčení klidně i trojky, některé také sem tam čtverku. To je nepochybně špatně.

Každý není intelektuál

Jen si to spousta rodičů bohužel nedokáže přiznat a myslí si, že jejich dítě na to prostě má. Chybu někdy hledají v pedagozích, jindy v koncepci školství, případně kdekoli jinde. Ona je přitom v tom, že se nedokážou smířit s faktem, že jejich dítě na to intelektuálně nemá.

Řešení nespočívá v nafukování gymnázií

Nepochybně. Vždyť kapacita je solidní a děti, které na to mají, tyto školy bezesporu pojmou. Řešení spočívá spíše v tom, že se naplní kapacity odborných škol, které v mnohých případech zejí prázdnotou. Vždyť dobře vyučený řemeslník se dnes může mít mnohem lépe než vysokoškolák, poptávka po mnohých profesích je obří a nabídka minimální. O to zajímavější je vyjádření Jana Zemana, analytika společnosti EDUin. Ten hovořil o tom, že děti by se měly vejít do systému všeobecného vzdělávání, a ne závodit u přijímaček.

Reflektování vzdělání na základní škole jako klíč k přijetí

Nepochybně. Podle mého názoru by se měly mnohem více při přijímání dětí na střední školu brát výsledky dítěte na základní škole. Pak by se určitě závod o přijetí na střední školu nekonal. Přijímačky by byly pouze dalším méně významným kritériem přijetí. Tím pádem by se opravdu dostali uchazeči, kteří si to zaslouží.

Zdroje info: Autor, https://www.seznamzpravy.cz/clanek/audio-podcast-5-59-potrebujeme-vice-gymnazii-deti-by-nemely-u-prijimacek-zavodit-rika-expert-226727, https://www.novinky.cz/clanek/domaci-nalakat-lekare-do-malych-mest-je-temer-nemozne-40424161

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.