Británii chybí ovoce a zelenina. A ještě nějaký čas bude

zelenina

Velká Británie si v současné době prochází několika současně probíhajícími krizemi. Fakt, že v britských obchodech chybí ovoce a zelenina, na náladě Britům jistě nepřidává. Co je příčinou tohoto nepříjemného stavu?

Britům chybí ovoce a zelenina

S nedostatkem zeleniny a ovoce – tedy s něčím, s čím už v současné době v západním světě příliš nepočítáme – se nyní potýkají obchodníci i zákazníci ve Velké Británii. Za výkyvy v dodávkách dostatečného množství zemědělských produktů může především počasí v pěstitelských oblastech, tedy především v místech severní Afriky i Španělska. To bylo letos doposud nepříznivé.

Producenti některých plodin z těchto oblastí dodávají své produkty do okolních měst a vesnic raději, než by je museli složitě vyvážet. Na komplikacích v prodeji se podílejí jednak rostoucí ceny, ve kterých se odráží zdražování pohonných hmot, i bariéry způsobené Brexitem.

Nejenom nevlídné počasí snížilo dovoz ovoce a zeleniny do Británie. Ustoupilo se však i výrazně od skleníkové produkce, kterou navýšila ceny potravin především v důsledku růstu cen energií vynaložených na jejich pěstování.

rajčata

Foto: Pixabay

Nedostatek ještě potrvá

Podle BBC se omezená nabídka ovoce a zeleniny odhaduje minimálně do května. Návrat k zásobování potravinami do normálu lze očekávat nejdříve až za několik týdnů. Zcela vyrovnat nabídku a poptávku se však jen tak nepodaří. Velká Británie, která byla zvyklá na přebytky rajčat, paprik, nebo lilků nyní dostává pouhou čtvrtinu z celkového objemu objednaného zboží.

Zeleninová krize dohnala supermarkety k aplikaci mnoha změn v prodeji. Zeleninu i ovoce prodávají v současné době de-facto na příděly. Supermarkety jako je Tesco, Asda, nebo Morrisons smějí na regály vyprodané zeleniny objednávat pouze omezené množství. A například v obchodě s řetězcem Morrisons si tak nekoupíte více než dvě okurky. I přesto některé z nich zejí úplnou prázdnotou. S nápisy „Thanks for your patience“ tedy „Děkujeme za vaši trpělivost“, se omlouvají tímto způsobem zákazníkům, kteří chodí do supermarketů nakupovat.

Zdroje informací: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/bbc-nedostatek-ovoce-a-zeleniny-v-britanii-muze-pretrvavat-do-kvetna/2330400?utm_source=rss&utm_medium=feed

https://www.bbc.co.uk/newsround/64743949

Náhledové foto: Pixabay 

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.