Nekončící problémy čínského exportu

02_kontejnery

Čínské zboží po dlouhou dobu zaplavovalo svět z čehož profitovala celá ekonomika nejlidnatější země světa a dostala se až do pozice hlavního vyzyvatele Spojených států na světovém ekonomickém kolbišti. Ne snad, že by se na tomto obecném hodnocení mělo v nebližší době něco měnit, poslední rok ale ukázal, že i Čína má své slabiny a její export neprožívá zrovna své nejšťastnější období. Děje se tak navíc z důvodů, které jsou zcela mimo sféru jejího vlivu.

Dodavatelské řetězce v troskách

I v tomto případě je nadpis odstavce poněkud nadnesený, pravdou však je, že dodavatelské řetězce jsou po celé planetě narušené. Globální pandemie a omezení, která v souvislosti s ní jednotlivé země zaváděly, zle narušily nejen pohyb lidí, ale také pohyb zboží. To vše přesně ve chvíli, kdy ty samé důvody zvedaly poptávku po některých typech zboží.

U pandemie to ale nekončí. Změny klimatu a s nimi propojené extrémní výkyvy počasí po celém světě taktéž narušují schopnost zboží cestovat rychle a plynule. Příkladem budiž situace v Německu, kde rekordní záplavy poničily železniční infrastrukturu, nebo požáry na západním pobřeží USA. Týden zablokovaný Suezský průplav je potom už jen pověstnou „třešničkou na dortu“.

01_kontejnery

Foto: Pixabay

Problémy nekončí

Ani v blízké budoucnosti nelze očekávat zásadní změny k lepšímu, neboť výše uvedené problémy přetrvávají. V Číně jsou kvůli rychle se šířící mutaci delta uzavírána do lockdownu další velká města což povede k dalším ekonomickým ztrátám. K tomu je na celém světě nedostatek lodních kontejnerů i lodí a přeprava zboží se prodlužuje i prodražuje (kontejner dnes stojí pětinásobek toho, co před pandemií), což čínský export zásadním způsobem poškozuje.

Další problémy působí Číně vyšší daně, které na import zboží z mimoevropských zemí uvalila EU, stejně jako stále neurovnaná politická situace mezi Čínou a USA. I když poptávka po zboží v Číně ve světě přetrvává, neobjevují se nové čínské firmy, které by na zahraničních trzích výrazněji uspěly.

Čína je nepochybně stále ekonomickou velmocí a také jí zůstane, následující dekáda bude ve znamení jejího soupeření se Spojenými státy o pozici hlavní ekonomické velmoci, i ona má ale svá slabá místa a v současné době musí řešit akutní problémy svého exportu.

Zdroj informací: https://www.e15.cz/zahranicni/zbozi-z-ciny-narazi-na-nove-prekazky-exportery-zdrtila-pandemie-i-zaplavy-v-nemecku-1382606

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.