Hrob

Chcete pohřbít psa na zahradě – pak dodržte tato pravidla

Pohřbívání domácích mazlíčků na zahradě je sice asi běžná záležitost, málokdo si však uvědomuje, že nejde o nic jednoduchého, a pokud chcete dostát všem předpisům, musíte si dát velký pozor. Jak je tedy tento pohřeb na vlastním pozemku upraven? Na to se dnes podíváme. Pojďme na to!

Základní požadavky dle vyhlášky

Podmínky, kdy chcete svého domácího mazlíčka, nejčastěji psa či kočku, pohřbít na zahradě upravuje vyhláška č. 82/2014 Sb, která stanovuje veterinární a hygienické požadavky pro místo určené pro ukládání kadáverů (mrtvé tělo zvířete) zvířat v zájmovém chovu. Jako zájmový chov se pak bere i právě chov domácích mazlíčků. Tato vyhláška tedy stanovuje následující základní požadavky na pohřbení vašeho mazlíčka. Musíte psa či kočku (nebo jiné zvíře) uložit minimálně 200 metrů od vodního zdroje. Dále minimálně 100 metrů od stavby pro bydlení či pro rodinnou rekreaci. Dalších 100 metrů musí být minimální vzdálenost od pozemní komunikace (ne však příjezdové komunikace). Posledním požadavkem je nejméně 50 metrů od sousedního pozemku.

Použijte vápno nebo rozložitelný obal

Výše citovaná vyhláška také dále stanoví, že tělo mrtvého mazlíčka musí být při uložení do země ošetřeno nehašeným vápnem či jinou látkou, která tělo a okolí jeho pohřbení desinfikuje. Pokud vkládáte do země tělo zvířete v obalu, pak musí být tento obal rozložitelný v půdě a nesmí poškozovat životní prostředí. Tento vzniklý „hrob“ pak musí být označený datem uložení zvířete a musí být zabezpečen proti vniknutí ostatních zvířat.

Dnes tedy pro mnohé nemožné

Otázkou je, kdo si může svými prostředky a velikostí pozemku vůbec dovolit pohřbít svého zesnulého mazlíčka na vlastním pozemku a dostát všem požadavkům, které na ně vyhláška klade. Většina lidí totiž zejména kvůli rozměrům svého pozemku nemůže pohřbít mazlíčka doma. Alespoň ne v souladu s vyhláškou. Existují alternativy – například zvířecí krematoria. Nic to však nemění na tom, že pro mnohé je vyhláška, a tedy i požadavky na pohřbení mazlíčka na svém pozemku velmi přísné.

Zdroj info: https://www.idnes.cz/finance/financni-radce/pes-pohrbeni-na-pozemku-asanace-zvireci-hrbitov.A210415_095100_viteze_frp

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

23 komentářů

 1. Ivan Nový Odpovědět

  Typická byrokratická šikana, kterou nikdo dodržovat nebude. Kde není žalobce, není ani soudce. Je to německá propaganda, v německé byzantské civilizaci je totiž zákon nadřazen etice a to pak vede Německo k dalším a dalším etickým katastrofám. Dnes díky tomu stojí na prahu další. Pokud lid slepě dodržují zákony, nemůže to dobře dopadnout, skončí to vždy genocidou a násilím, které rozpoutají elity ve jménu zlepšení lidstva.

 2. Jarmila Odpovědět

  A z jakého důvodu dáváte k pohřbívání psa židovské náhrobky, prosím?
  Až bude mít příspěvek o kompostu tak tam bude co? Vyšehradský hřbitov, Tádž Mahal, nebo pomník neznámého vojína?

 3. Ondra Odpovědět

  chjo dostudujte si zákony než začnete šířit nepravdy a blbnout lidi vyhláškou která platí pro zvířecí hřbitovy… na vlastním pozemku si můžete zakopat i koně….

  Veterinární zákon, paragraf 40

  (4) Nerozhodl-li příslušný orgán veterinární správy z nákazových důvodů jinak, může chovatel sám na vlastním pozemku neškodně odstranit kadáver zvířete v zájmovém chovu, pokud tento kadáver nepochází ze zvířete náležejícího mezi přežvýkavce nebo prasata, anebo ze zvířete nemocného nebezpečnou nákazou nebo podezřelého z této nákazy. Neškodným odstraněním se v tomto případě rozumí zahrabání na místě vhodném z hlediska ochrany zdraví lidí a zvířat a ochrany životního prostředí, a to do hloubky nejméně 80 cm s použitím dezinfekčních prostředků. Kadáver koně v zájmovém chovu může chovatel neškodně odstranit sám na vlastním pozemku jen se souhlasem krajské veterinární správy a za podmínek jí stanovených.

 4. Ascar Odpovědět

  Muze mi nekdo rici co ma tohle znamenat ? V dnesni dobe kolko lidi ma mega pozemky aby si treba dovolil takto pohrbit zvire aniz by to neprekrocilo nejaky posrany zakon? Az kazdy bude vlastnit pozemky o nekolika HEKTARECH tak prosim ,do te doby mi vyližte prdel.
  Ucty k mrtvým bych doporucila tem kdo mermomoci prijima tento zakon za normalni .
  Nebo take nekdo chodi a řesi umrti rybičky v rybniku či řekach ,uhynulou zveř at uz zastrelenou myslivcem či srazenou autem ba dokonce mrtvou nekde u vodniho toku kdy zemřela na nemoc ? Proste se telo zacne tlít ,prijdou broucci,červici,bakterie pekne to spapají a jde se dál .Paklize se udela na zahrade hrobecek take tam červici budou i kdyby se teličko zabalilo do čehosi stejne rozkladem neujde.Paklize se clovek o zviratko stara a zemre bez prokazanych chorob ktere by byly veterinařem zjisteny tak at se pohrbi tam kde to melo zviratko rado tudis zahrady jsou častym řešenim jak je mit zaroven u sebe kde bude v poklidu odpocivat na věky. Pokud by se jednalo o nejaký jooo špatny virus co by jakoze mel ohrozit tak by veterinař poradil jak ho pohrbit aniz by musel jit do kafilerky. A co ,radeji at se řeší jak zabranit plastove katastrofe nebot ten se jen tak nerozloží a zvirata co jsou živa mohou a jsou v přimem ohroženi života. Priklad moře a živočichove v nem .Chodí-li nekdo po lese a rad sleduje krajinu a vidi to svinstvo lezici na zemi tak pak je ten pravy okamžik rici ze by bylo lepsi resit kalamitu tam kde jeste neco ziveho jeste je .Zvirata tu byli daleko driv nez my takze si zaslouzi žit a zemřit tam kde to milovali.

 5. libor Odpovědět

  Na svém pozemku se tak budu někoho ptát kam můžu pohřbít svého psa…hlavně, když vidím naší vládní elitu jak se chová

 6. Roman Odpovědět

  Ta kombinace textu o pohřbívání psů a fotky židovských náhrobků je nutně z dílny nějakého nácka. Rozhodně to vidím na naplnění skutkové podstaty trestného činu předsudečné nenávisti. Uvidíme, co na to policie.

 7. pacient Odpovědět

  Není tam uvedena hloubka hrobu.A co říkají předpisy na pohřbívání lidí když je hrob uprostřed vesnice?

 8. Viera Odpovědět

  Tragédie, bez cítění. Ty náhrobky!!! Ale bude psát vesele dál o čemkoli, jak jsem viděla jiná témata, o kterých informoval. Asi si přes noc vždycky o něčem přečte, nějakou nesmyslnou vyhlášku a něco sepíše.
  Jinak mám pohřbené svoje mazlíčky na svém pozemku bez uvedených parametrů a rozhodně svoji čtrnáctiletou labradorku nehodlám dát do kafilérie a opět ji chci mít u sebe blíž něž 100 m…..

 9. Standa Odpovědět

  A kolik metrů musím zakopat mrtvyho úředníka asi nejblíže k silnici aby byl výděn že jsme se konečně zbavily dalšího blbce .

 10. Michaela Straková Odpovědět

  Na základě čeho se domníváte, že jde zrovna o židovské náhrobky? Ty vypadají úplně jinak.

  A i kdyby byly… kdyby se tam daly jakékoliv jiné, pak byste podobným způsobem mohl nařknout z nenávisti vůči komukoliv, jehož náhrobky se tam daly, a to by se tam pak nemohly dát náhrobky žádné. Mně přijde úplně přirozené, že k článku o pohřbívání se dají vcelku neurčité náhrobky. Naopak nenávistný mi připadne váš komentář. Hledáte v něčem něco, co tam vůbec není.

  1. Michaela Straková Odpovědět

   Odpovídala jsem na komentář pana Romana, špatně se to zobrazilo, nicméně by mohl být odpovědí i na jiné podobné komentáře.

 11. jaro Odpovědět

  Podivní pisálci, proč řvete, aniž byste se pokusili hledat, co to je, doložili, co tvrdíte. Autor foto je M. Svoboda. Proč si myslíte, že jsou židovské? Zkuste si to zvětšit, co je na nich napsáno. V obci proslul šerif Wyatt Earp. Ale i kdyby, co vám na tom vadí? Tak vypadaly staré náhrobky, najdete je třeba na hřbitovech v Sudetech.

 12. Aster Odpovědět

  No jo, je to nastaveno tak, aby to cca 90% lidí nemohlo udělat – je třeba totiž zaplatit veterině za „likvidaci“ nebo nehoráznou sumu za kremaci…
  Jen mě udivuje, že u hřbitovů pořád ještě stojí velké množství obydlených domů…proměřoval to tam vůbec někdy někdo? 😛

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *