Jak může Kiwi prodávat letenky levněji než letecká společnost?

01_letadlo

V posledních dnech se dostal vyhledávač a prodejce levných letenek Kiwi do centra pozornosti médií. Mohla za to především žaloba irské nízkonákladové společnosti Ryanair. Kiwi je ale ve sporu s mnoha dalšími leteckými společnostmi a čím dál tím víc lidí se začíná ptát: jaký je vlastně obchodní model této brněnské firmy? Jak je možné, že letenky prodává levněji, než samotné letecké společnosti?

Jak funguje u Kiwi prodej letenek

Hned na začátku je třeba říct to nejpodstatnější: Kiwi rozhodně neobjevil žádné podnikatelské perpetuum mobile. Pokud se vám zdá, že platit třeba 850 korun za letenku, kterou letecká společnost prodává za 960 korun je skvělé, vzpomeňte si na Šimka s Grossmanem a jejich nadčasové „nechci slevu zadarmo“. Ten rozdíl prostě někdo zaplatit musí a z principu věci to může být buď Kiwi, které vám tak přispěje na dovolenou, anebo jeho zákazníci. Zkuste si tipnout, která možnost je správně…

Nechme teď stranou problém, který mají letecké společnosti s tím, jak roboti Kiwi prohledávají jejich tarify a zatěžují jim tak servery a podívejme se rovnou na ceny. Zákazník si tedy vybere let a Kiwi mu nabídne jeho koupi v několika cenových tarifech. Jedná se nicméně o tarify Kiwi, nikoliv tarify letecké společnosti. A ano, ten nejlevnější může být v některých případech (zdaleka ne vždy) levnější, než kdybyste letenku koupili přímo. Teď ale přichází ten vtip.

Pokud si k této levné letence budete chtít dokoupit jakoukoliv službu (zavazadlo, možnosti změny či zrušení letu apod.) budete si muset připlatit. A připlatíte si výrazně víc, než kolik byste si připlatili u letecké společnosti. Běžné jsou i případy, kdy u Kiwi platíte za něco, co aerolinka nabízí zdarma. Celkově vás tak může vyjít zdánlivě bezkonkurenčně nejlevnější letenka výrazně dráž než ta zakoupená u aerolinky. A to jsme ještě nezmínili, že platit budete i za „podporu“, tj. možnost se s Kiwi spojit v případě, že budete s letenkou cokoliv potřebovat.

V tuto chvíli by se možná dalo argumentovat tím, že letenky u Kiwi sice nejsou pro každou situaci, ale v případě, že nebudete vyžadovat žádné další služby, mohou se opravdu vyplatit. Je tady ale ještě jedna věc, ta možná nejdůležitější.

02_letadlo

Foto: Pixabay

Letenka od Kiwi není vaše

Zatímco klasický prodejce letenek vám letenku v pravém smyslu přeprodá, u Kiwi je to jiné. Kiwi si „vaší“ letenku koupí samo a využije k tomu fiktivní email a telefon, takže aerolinka se s vámi nemůže ani v případě potřeby nijak spojit. Vám jí potom Kiwi pouze poskytne k využití, zůstává ale jejím vlastníkem.

Znamená to dvě věci. Jednak jste v případě, že budete potřebovat s letenkou cokoliv provést, odkázáni na Kiwi, přes které daný problém musíte řešit (a zadarmo to nebude). Tím druhým problémem potom je, že např. veškeré kompenzace v případě zpožděného letu, na které má cestující podle evropského práva nárok, připadnou Kiwi (může jít i o stovky eur).

Závěrem je třeba říct, že z právního hlediska je vše v pořádku, žádný soud zatím nerozhodl o opaku a cestující na podmínky Kiwi přistupuje dobrovolně. Jedná se spíše o to, že zákazníci by měli tyto podmínky zvážit, opravdu dobře se s nimi seznámit a posoudit, jestli je pro ně nabídka opravdu tak výhodná.

Zdroj informací: https://www.cestujlevne.com/blog/kiwi-com-levnejsi-nez-ryanair

https://www.airways.cz/zprava/ryanair-nebude-poustet-do-letadel-cestujici-s-palubnimi-vstupenkami-od-kiwi.com/

Jak funguje Kiwi.com – Kiwi.com | Stories

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.