01_letadlo

Jak může Kiwi prodávat letenky levněji než letecká společnost?

V posledních dnech se dostal vyhledávač a prodejce levných letenek Kiwi do centra pozornosti médií. Mohla za to především žaloba irské nízkonákladové společnosti Ryanair. Kiwi je ale ve sporu s mnoha dalšími leteckými společnostmi a čím dál tím víc lidí se začíná ptát: jaký je vlastně obchodní model této brněnské firmy? Jak je možné, že letenky prodává levněji, než samotné letecké společnosti?

Jak funguje u Kiwi prodej letenek

Hned na začátku je třeba říct to nejpodstatnější: Kiwi rozhodně neobjevil žádné podnikatelské perpetuum mobile. Pokud se vám zdá, že platit třeba 850 korun za letenku, kterou letecká společnost prodává za 960 korun je skvělé, vzpomeňte si na Šimka s Grossmanem a jejich nadčasové „nechci slevu zadarmo“. Ten rozdíl prostě někdo zaplatit musí a z principu věci to může být buď Kiwi, které vám tak přispěje na dovolenou, anebo jeho zákazníci. Zkuste si tipnout, která možnost je správně…

Nechme teď stranou problém, který mají letecké společnosti s tím, jak roboti Kiwi prohledávají jejich tarify a zatěžují jim tak servery a podívejme se rovnou na ceny. Zákazník si tedy vybere let a Kiwi mu nabídne jeho koupi v několika cenových tarifech. Jedná se nicméně o tarify Kiwi, nikoliv tarify letecké společnosti. A ano, ten nejlevnější může být v některých případech (zdaleka ne vždy) levnější, než kdybyste letenku koupili přímo. Teď ale přichází ten vtip.

Pokud si k této levné letence budete chtít dokoupit jakoukoliv službu (zavazadlo, možnosti změny či zrušení letu apod.) budete si muset připlatit. A připlatíte si výrazně víc, než kolik byste si připlatili u letecké společnosti. Běžné jsou i případy, kdy u Kiwi platíte za něco, co aerolinka nabízí zdarma. Celkově vás tak může vyjít zdánlivě bezkonkurenčně nejlevnější letenka výrazně dráž než ta zakoupená u aerolinky. A to jsme ještě nezmínili, že platit budete i za „podporu“, tj. možnost se s Kiwi spojit v případě, že budete s letenkou cokoliv potřebovat.

V tuto chvíli by se možná dalo argumentovat tím, že letenky u Kiwi sice nejsou pro každou situaci, ale v případě, že nebudete vyžadovat žádné další služby, mohou se opravdu vyplatit. Je tady ale ještě jedna věc, ta možná nejdůležitější.

02_letadlo

Foto: Pixabay

Letenka od Kiwi není vaše

Zatímco klasický prodejce letenek vám letenku v pravém smyslu přeprodá, u Kiwi je to jiné. Kiwi si „vaší“ letenku koupí samo a využije k tomu fiktivní email a telefon, takže aerolinka se s vámi nemůže ani v případě potřeby nijak spojit. Vám jí potom Kiwi pouze poskytne k využití, zůstává ale jejím vlastníkem.

Znamená to dvě věci. Jednak jste v případě, že budete potřebovat s letenkou cokoliv provést, odkázáni na Kiwi, přes které daný problém musíte řešit (a zadarmo to nebude). Tím druhým problémem potom je, že např. veškeré kompenzace v případě zpožděného letu, na které má cestující podle evropského práva nárok, připadnou Kiwi (může jít i o stovky eur).

Závěrem je třeba říct, že z právního hlediska je vše v pořádku, žádný soud zatím nerozhodl o opaku a cestující na podmínky Kiwi přistupuje dobrovolně. Jedná se spíše o to, že zákazníci by měli tyto podmínky zvážit, opravdu dobře se s nimi seznámit a posoudit, jestli je pro ně nabídka opravdu tak výhodná.

Zdroj informací: https://www.cestujlevne.com/blog/kiwi-com-levnejsi-nez-ryanair

https://www.airways.cz/zprava/ryanair-nebude-poustet-do-letadel-cestujici-s-palubnimi-vstupenkami-od-kiwi.com/

Jak funguje Kiwi.com – Kiwi.com | Stories

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.

7 komentářů

 1. bum Odpovědět

  Kdysi, v leteckem stredoveku, jste mohli koupit letenku od „konsolidatoru“ take za ceny levnejsi nezli od letecke spolecnosti.Ti proste se slevou skoupili rekneme tretinu letenek na let a posleze je rozprodavali.Vetsinou to bylo levnejsi nezli od letecke spolecnosti, zvlaste pokud meli tech letenek hodne tesne pred odletem.Nebo se dalo prijit na letiste a zajimat se o „let kamkoliv kde je hezky“.Mohli jste treba z New Yorku skoncit na Floride, Bahamach nebo Hawaii za velmi nizke ceny, radsi vam dali levnou letenku nezli mit prazdne sedadlo.Na vas potom bylo jak se zaridite na miste.Kdybyste prisel a zadal stejne tesne pred odletem, ze chcete ten let na Hawaii, platil byste pet krat vic, mel jste vybranou destinaci a vedeli ze se tam opravdu chcete dostat….

 2. Petr Odpovědět

  S kiwi naletano mnoho a nikdy zadne komplikace. Naposledy kvuli zpozdeni trans-atlantickeho letu a minuti navazneho letu kiwi zaplatilo bez reci hotel a zajistilo dalsi let. S CSA pred lety stejny problem vyresilo az po tragikomicke zkusenosti.

 3. Radim Odpovědět

  A to si dřív nikdo nevšiml? Vždyť Kiwi funguje asi 15 let! A vždyť předtím bylo Kiwi v našich sdělovacích prostředcích vyzdvihováno jako veleúspěšné podnikání a vzor pro jiné!

 4. Jan Odpovědět

  Konecne to poradne nekdo popsal, jak se vydelava na neznalosti lidi. Ale je to stejne jak s tarifama od Čezu. Tady jen cloveka zamrzi, ze to só brňáci.

 5. Alex Odpovědět

  Ja mam taky velice spatne zkusenosti a je to presne tak jak je to uvedeno v clanku. Presto ze mi let byl zrusen a letecka spolecnost vratila penize, Kiwi mi neposlal ani korunu.

 6. Jirka Odpovědět

  Jednoduše. Peníze za letenky koupené před covidem, kdy pak bylo vše zavřené prostě nevracejí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *