Největší německá řeka přestane být splavná

sucho

Letošní vlny extrémních veder naplno odhalily problémy, se kterými se budeme potýkat díky měnící mu se klimatu stále častěji. V Německu povážlivě klesla hladina řeky Rýn, která je jednou z hlavních evropských dopravních tepen. V některých úsecích je již nyní jeho hloubka jen něco málo než čtyřicet centimetrů.

Hladina Rýna klesá

Lodě již nyní musí plout s menším nákladem, a tudíž i s nižším ponorem. V dalších dnech lze navíc očekávat pokles hladiny na 32-33 centimetrů. V takovém případě se stane Rýn v některých úsecích zcela nesplavným se všemi důsledky, které to přinese. A nebudou to důsledky jen pro Německo. Problémy se projeví nejen v Německu, ale v řadě dalších evropských zemích, Českou republiku nevyjímaje.

Problémy to způsobí celé řadě dodavatelských řetězců. Mnohé německé podniky již díky klesajícím hladinám řek mění lodní dopravu za železniční, která má však nižší kapacitu. Jednou z nejpostiženějších oblastí je potom energetika, řada německých elektráren totiž bude mít nedostatek uhlí, které je po Rýnu přepravováno velice často.

sucho

Foto: Pixabay

Málo uhlí, méně plynu

Výpadky ve výrobě elektrické energie z uhlí budou znamenat větší spotřebu plynu, a tím i menší míru naplnění zásobníků před nadcházející zimou. To je v současné době zvláště problematické a může to způsobit v době pokračující energetické krize způsobené ruskou agresí proti Ukrajině další problémy.

Nejedná se bohužel o jednorázový problém ale dlouhodobý trend. Rýn také není jedinou velkou evropskou řekou, která je vyschlá. Týká se to třeba francouzské Loiry, anebo italský Pád. Máme nyní tedy možnost sledovat, jak široké je spektrum problémů, které nám přináší klimatická změna.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/doprava/ryn-splavnosti-nemecko-ekonomiky-vyroba-problemy-dopa.A220812_103026_eko-doprava_jla

https://www.kurzy.cz/zpravy/665998-reka-ryn-kriticky-vysycha-sucho-nahrava-putinovi-nemci-se-boji-ze-nebude-plyn-a-v-panice/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.