Daň z mimořádných zisků energetických firem: Cesta k rozvrácení společnosti a pohřbu vlády

Mimořádné zdanění energetických firem

Zavedení každé mimořádné daně s sebou bezesporu nese spousty otazníků. Aktuálně se hovoří o tom, že by mohly být zdaněné mimořádné zisky energetických firem. Pokud se vláda touto cestou vydá, nejspíše časem narazí do zdi v podobě silně nespokojených lidí. Na to, aby daň ozdravila veřejné finance, bezesporu stačit nebude. Důvěra veřejnosti se stane pro vládu navždy ztracenou. Proč? Důvody jsou vcelku jednoduché.

Lidé investovali prozíravě a peníze jim mají být vzaty?

Je to tak, stačí se podívat na množství drobných investorů, kteří vložili své peníze do akcií společnosti ČEZ. Tito lidé v minulosti doufali, že německá jednostranná energetická politika nebude úspěšná. Letos se tak stalo a investoři si mají přijít na solidní zisky. A co udělá stát? Naprosto bezostyšně jim zisk zdaní. Fakticky jej lidem zabaví. Může za to Putin a jeho válka? Jasně, že ne. Stojí za tím bývalá kancléřka Merkelová a tristní německá energetická koncepce. Důvěra našince v kapitálový trh a burzu se takto dostane na úplné dno. Vždyť mnozí Češi si spoří skrze akcie ČEZu na důchod!

Úsporný tarif jako efektivní pomoc milionářům s nákladným vytápěním bazénů?

Jde o plošné opatření, o tom není pochyb. Tím pádem se pomůže nejenom skupinám lidí, již to opravdu potřebují. Díky tomuto tarifu si budou moci i multimilionáři ohřívat vodu ve svém luxusním krytém bazénu. Paráda. O to míň pak logicky dostanou matky samoživitelky, důchodci, pracující chudoba a cca 25 % domácnosti, jež to nejvíce potřebují.

Kde je slibovaný cílený program?

Těžko říct. Možná, kdyby vláda přišla s cíleným programem dříve, bylo by jinak. Sliby tady v minulosti byly. Minimálně poté, co padla Bohemia Energy v loňském roce v říjnu. Od té doby se jaksi vymyslel jen plošný tarif. Do energetického tarifu mohlo jít původně plánovaných 66 miliard korun. Nyní půjde jen 40 miliard. Ti, kteří peníze opravdu potřebují, by jich dostali více. Nyní se budou zdaňovat mimořádné zisky energetických firem, aby se něčeho dosáhlo. Takto to opravdu nepůjde.

Zdroje info: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/energie-finance-vlada-fiala-zdaneni-zpravodajstvi-komentar.A220805_172747_ekonomika_dou

https://forbes.cz/extra-zdaneni-energetickych-firem-prineslo-by-pravni-spory-zni-z-branze/

https://www.mzp.cz/cz/dane

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.