Nedostatek léků už začíná být nebezpečný

léky

To, že nám lékárník nebo lékárnice sdělí, že lék není dostupný, protože „má výpadek“, není nic neobvyklého a již se to stalo asi každému z nás. Dokud jde o jeden konkrétní lék, většinou není důvod k panice. Dnešní situace je ale jiná, v současné době chybí v lékárnách stále více léků a je tomu tak v celé Evropě. Tato situace ukazuje na systémové problémy, které Evropa – Česko nevyjímaje – v oblasti dodávek léků má.

Co v lékárnách chybí?

Lékárny v České republice hlásí výpadky některých často používaných léků, které dlouhodobě chybí. Týká se to především antibiotik, např. penicilinu v tabletách, a léky na snížení horečky s obsahem ibuprofenu pro malé děti. Chybí současně i oční antiseptika v podobě kapek či mastí a řada dalších. Léky nejsou dostupné ani v sousedním Německu a v dalších evropských zemích. Deficit v lékárnách se bohužel týká i některých léků na alergii pro děti

Lékaři se tak často potýkají s problémem, čím a jak potřebné léky nahradit. Lékaři jsou nyní často nuceni ke změně léčebného postupu díky tomu, že dané léky přímo nahradit nelze a je třeba změnit celkovou strategii boje s danou nemocí.

léky

Foto: Pixabay

Proč léky chybí? 

Příčin, proč v současné době tolik léků chybí, je několik. Hlavním důvodem je nesamostatnost Evropy ve výrobě léčiv, valná výroba léků se vyrábí v Číně nebo Indii. Důvodem proč se léky nemohou dovézt z těchto zemí včas je potom často banální, některé z přístavů se totiž díky covidu v Číně uzavřou, a lodě nebohou v daný okamžik vyvážet potřebná léčiva do Evropy.

Výpadek léků má často sekundární efekt. Tím, že chybí některý lék, o jeho alternativy je větší zájem a brzy dojdou i ty. Léků určité skupiny tak vypadávají z trhu automaticky a problém tak ještě narůstá. I když se často léky hradí jinými, současný deficit v celkovém počtu některých léčiv dále narůstá. Aby toho nebylo málo, ubývá navíc i počet lékáren, v roce 2014 jich bylo 2601, v roce 2021 ubylo 125 lékáren, počet se tak nyní ustálil na čísle 2476.

Zdroje informací: https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3540804-v-cesku-chybi-nektere-leky-hlavne-antibiotika-nedostatek-leciv-postihuje-celou-evropu

 https://www.vitalia.cz/clanky/leky-nedostupne-v-cr-2022/

 Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.