Limity pro DPH i paušální daň se zvýší

Daně

Daňový systém čekají další změny. Nyní se zvýší limity pro paušální daň i pro povinnou registraci k dani z přidané hodnoty. Na tyto změny se dnes společně zblízka podíváme. Co budou pro daňové poplatníky znamenat?

Limit pro registraci k DPH

Nejprve začneme změnou, která by měla začít platit od roku 2023. Jde o limit, který stanovuje povinnou registraci k dani z přidané hodnoty. Nyní jde o jeden milion korun ročně, od příštího roku však stoupne na dva miliony za rok. Co to tedy bude znamenat? Nyní musí platit a registrovat se k DPH jen ti podnikatelé, kteří mají roční obrat jeden milion korun. Od příštího roku to budou však dva miliony na obratu za rok. Sníží se tedy počet podnikatelů, kteří budou muset být povinně registrováni k DPH. Limit jednoho milionu korun platí od roku 2004, tedy 18 let, a to navzdory inflaci. Pro změnu limitu bylo potřeba získat souhlas Evropské unie, který se České republice podařilo získat letos v květnu. Jde o výjimku, která bude pro Česko platit do roku 2024. Poté již budou moct limit zvýšit všechny státy.

Paušální daň: Vyšší limit a tři pásma

Protože se zvyšuje limit pro registraci k DPH, zvyšuje se také strop ročních příjmů, při kterých může OSVČ využít paušální zdanění. Tento strop se také posunuje na z jednoho na dva miliony korun. Změní se však podmínky, zavedou se tři pásma. Dosavadní podoba paušální daně, bude platit jen pro OSVČ s příjmy do jednoho milionu korun za rok. Pro vyšší příjmy se přijímají nová pásma, která budou ovlivňovat také výdajové paušály. Paušální daň pro druhé a třetí pásmo bude stanovenou pevnou částkou v zákoně.

Konkrétní výše paušální daně

Paušální daň bude tedy pro jednotlivá pásma v měsíčních platbách následující:

PÁSMO CELKOVÁ MĚSÍČNÍ PLATBA DAŇ Z PŘÍJMŮ DŮCHODOVÉ POJIŠTĚNÍ ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ
I. 6 208 Kč 100 Kč 3 386 Kč 2722 Kč
II. 16 000 Kč 4 963 Kč 7446 Kč 3 591 Kč
III. 26 000 Kč 9 320 Kč 11 388 Kč 5 292 Kč

Zdroj: https://www.penize.cz/dan-z-prijmu-fyzickych-osob/437839-limit-pro-pausalni-dan-v-roce-2023-stoupne-stejne-jako-u-registrace-k-dph, https://www.financnisprava.cz/cs/dane/dane/dan-z-prijmu/pausalni-dan/obecne-informace

Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.