EET

Mzdy budou fakticky zmrazeny, ale zaměstnancům se přidají tisíce

Poměrně zajímavé souvětí, které si tak trochu odporuje. Pravda je ale taková, že zřejmě může vstoupit v platnost. Koronakrize je už vcelku dlouhá a mnohé firmy se dostávají do existenčních problémů. Vypadá to, že platy se nijak hýbat nebudou. Zaměstnavatelé nebudou mít prostředky, které by na růst mezd mohli věnovat. Předpokládá se, že meziroční růst mezd se zastaví na 0,8 %, což je fakticky jejich zamrznutí. nemají šanci se dál zvyšovat markantnějším způsobem. Má to ovšem ale.

Zaměstnancům se přidají tisíce

Dle slov ministryně financí Aleny Schillerové. Mělo by se tak stát díky zrušení superhrubé mzdy a nastavení sazeb na 15, respektive 23 %. Tedy, jestli se nakonec tento návrh podaří prosadit. Pokud ano, zaměstnanci získají tisíce korun navíc. Vždyť zmiňovaný meziroční nárůst mezd mezi roky 2020 a 2021 by nepokryl ani inflaci. Problém tkví pouze v tom, že vícepremiér Hamáček nyní přišel s návrhem na 19 a 23 %. zen už rozhodně k zaměstnancům tak štědrý není…

Podpora OSVČ je nyní velmi důležitá

Už prvotní návrh premiéra, který mi o jiné počítal s paušály 19 a 23 %, počítal s podporou živnostníků. Ti se teď stali doslova lovnou zvěří. Může za to samozřejmě hlavně pandemie. V původním návrhu byla vyjádřena podpora živnostníků v tom, že si třičtvrtě odvodů na pojištění mohou dát do výdajů. Vícepremiérův návrh s ničím takovým nepočítá. Tím pádem dostanou živnostníci další ránu.

Nedojdeme až k dluhové brzdě?

Národní rozpočtová rada varovala před tím, že kvůli novým sazbám 15 a 23 % dojdeme k dluhové brzdě již v roce 2027. Ministryně toto ale odmítá. Hovoří o tom, že před krizí jsme byli na 30 % HDP, nyní jsme na 39 % HDP a dluhová brzda je spojována až s 55 %. Jinak byla prosazena novela zákona o pravidlech rozpočtové zodpovědnosti a nastavena trajektorie konsolidace veřejných financí takovým způsobem, že míra strukturálního salda se sníží o 0,5 % ročně.

Peníze: zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

5 komentářů

 1. Pavel Odpovědět

  To je velmi zajímavé , jak se jedná o prac
  ující lid, je třeba tahat za záchranou brzdu. Ale přidá se učitelům , kteří neučí , soudům , státním zaměstnancům se taky neubere. A pracující máme pořád tu nenažranou státní kasu plnit!!!!!
  Jdětě už někam. To vážně nikomu nevadí!!
  PS

 2. Naďa Odpovědět

  A co třeba kdyby si naši páni zákonodárci snížili v této době svoje platy? Že jim to není trapné!!!

 3. Naďa Odpovědět

  Jsme jak stádo ovcí, držíme hubu, a od naší vlády si necháme vše líbit. Naše platy a jejich? 😄 Smějí se nám do ksixtu☹v této tíživé situaci by měli udělat gesto a platy si snížit, my teď máme taky méně a to o hodně, jsme v tom už podruhé!!! A cožpak pan Faltýnek? Udělá průšvih – tytytybububu a jede dál!!! A nás by pokutovali? ☹

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *