Máte rádi mimořádné odměny? Elon Musk určitě také, dostane 48 miliard

01_Tesla

Generální manažer společnosti Tesla, Elon Musk, nemá pravidelný plat a veškerý jeho příjem je navázán na plnění firemních cílů. Na tomto základě dostává odměny. A protože Tesla láme jeden rekord za druhým, plní se i peněženka Elona Muska. Už nyní je devátým nejbohatším člověkem na světě a na žebříčku může určitě ještě stoupat. Jen jeho poslední odměna činila 2.1 miliardy dolarů.

Tržní kapitalizace Tesly stále roste

Základním parametrem, podle kterého jsou odměny Elona Muska navázány, je tržní kapitalizace společnosti. Pokud bude i nadále růst tempem 50 miliard dolarů za deset měsíců a dosáhne finální hodnoty 650 miliard dolarů v roce 2028, ve dvanácti odměnách si přijde na 56 miliard dolarů (současná odměna byla v této řadě druhá).

Odměny jsou Muskovi vypláceny v podobě akciových opcí. Vždy v době, kdy mu vznikne nárok na odměnu, může nakoupit určitý počet akcií za čtvrtinovou cenu. Celková cena odměny je tak počítána ze současné ceny akcií Tesly.

Zajímavé je, že v době, kdy si v roce 2018 Musk dohodu vyjednal, se něco podobného zdálo naprosto mimo realitu. v té době byla totiž celková tržní kapitalizace 60 miliard dolarů. To je ale vlastnost vizionářů, schopnost vidět to, co ostatní považují za naprosto nemožné.

02_Tesla

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Nejcennější automobilka

Již nyní dosáhla tržní kapitalizace společnosti Tesla 300 miliard dolarů a to z ní činí nejcennější automobilku světa. Ze samotného Muska potom dohoda udělá nejlépe placeného ředitele v celých Spojených státech, tedy pokud dojde k jejímu naplnění. Do roku 2028 je samozřejmě dlouhá doba, Elon Musk ale už nejednou dokázal, že pro něj standardní měřítka a hranice neplatí.

Přiblížit se finálnímu cíli může Elon Musk znovu v dalším období. Pokud bude průměrná tržní kapitalizace v následujících šesti měsících 200 miliard dolarů, nebo budou v následujících čtyřech čtvrtletích výnosy Tesly 35 miliard dolarů, případně zisk před očištěním 3 miliardy, Elon Musk dostane třetí část odměny a jeho jmění opět výrazně vzroste.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.