Konstruktivní kritika může pomoci, mnohdy to s ní však přeháníme

Podnikat a vydělat

Ne každý, kdo vám vytkne nějaké nedostatky, to s vámi nutně myslí špatně. A totéž platí případě, že se něčeho podobného zejména v pracovním dopouštíte vy. Ovšem mnohem větší problémy nám může nadělat věc, která je na první pohled skrytá – sebekritika

Je-li příliš ostrá a tvrdá, v konečném důsledku nám sebevědomí spíše sníží. Což se rozhodně negativně podepíše na pracovním procesu. A jak poznat, že jsme na sebe moc tvrdí?

Sociální sítě pod lupou

Zanalyzujte si svůj vztah k sociálním sítím. Rádi se na nich chlubíme tím, čeho jsme dosáhli. A není na tom vlastně nic špatného. Ovšem jen do chvíle, než se začneme porovnávat.

A to s ostatními profily. Nezáleží při tom na tom, zda jde o profily našich známých či příbuzných, nebo o statusy úplně cizích lidí. Obojí je zkrátka špatně. Jestliže vás dráždí jejich štěstí a sami se přitom cítíte nedocenění, uvědomte si jedno: na sociální sítě dává každý z nás je to, co opravdu chce. Jen malý kousek svého života, na který je doopravdy pyšný. A nikdy netušíte, co se skrývá v pozadí. Pokud nevíte, jak to myslíme, pusťte si Noise od Nightwish a budete v obraze.

Založení s.r.o.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Příliš vysoké nároky vás srazí k zemi

Přesně víte, kolik byste toho za den či týden měli zvládnout a přesto se pořád nemůžete zbavit pocitu, že ve skutečnosti toho vlastně stíháte příliš málo. Máte množství aktivit, ale nejste spokojeni ani s jednou z nich, stále byste chtěli být lepší a dokonalejší… A co je horší, nenecháte se přesvědčit o opaku. Ignorujete pochvaly ostatních a jste přesvědčeni, že jen vaše „pravda“ je ta správná.

Zaměřujete se jen na negativní stránky svého snažení, aniž byste se pokusili hledat nějaká pozitiva. A když už máte konečně úspěch, stejně ho nějak shodíte. Změna musí začít ve vás. Najděte své limity a nesnažte se je překročit. Jinak se sebou nikdy nebudete úplně spokojení.

Dovolte si „mít na víc“

Dalším jasným znakem přílišné sebekritiky jsou vaše osobní vztahy. Také žijete s někým, s nímž nejste úplně spokojení, ovšem bojíte se celou situaci rozetnout ze strachu, že na nikoho lepšího zkrátka nemáte? Pak své problémy jenom prohlubujete.

Oddlužení fyzické osoby

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Nedokážete si uvědomit svoji hodnotu, takže i když někoho vhodného potkáte, přesto váháte s oslovením a možné šance vám tak doslova utíkají mezi prsty. Začnete tím, že na sobě najdete alespoň jednu pozitivní vlastnost. A kde je jedna, bývají i další. No ne?

Máte stálý strach z neúspěchu

Pořád žijete v křeči, abyste něco nezkazili? Abyste nezažili trapnou situaci nebo dokonce výsměch okolí? Pak vás toto chování nejspíše značně omezuje. Mnoha akcí se totiž neúčastníte „jen pro jistotu“ a jakoukoli větší výzvu odkládáte a odkládáte…

Kvůli obavám z neúspěchu, samozřejmě. Přestaňte si myslet, že jste k ničemu a pusťte se do něčeho nového. Dejte si závazek, že nezáleží na tom, jak to celé dopadne, protože i cesta je cíl. Uvidíte, že vám nově nabytá svobodna zachutná a přílišná sebekritika vám už nikdy nebude bránit v rozletu.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Mít peníze je hezké. Orientovat se v této oblasti ještě důležitější. Pokusím se vám svými články pomoci.