Co rozhoduje u pracovního pohovoru

Pohovor

Pracovní pohovor – pro mnohé spíše nepříjemná formalita, pro jiné vzrušující výzva. Jedno je však jisté. Personalisté v tomto procesu vybírají vhodné kandidáty, a při tomto posuzování rozhodují podle faktorů, které jim přijdou nejdůležitější. Které to však jsou? Co rozhoduje pracovní pohovory? Na to se dnes zaměříme!

Čím se prezentovat jako absolvent

Když jste již zkušený pracovník, není problém se prezentovat svými zkušenostmi a pracovními milníky. Jak však zapůsobit na pohovoru, jste.li čerstvý absolvent? Určitě je dobré zmínit pracovní zkušenosti, které máte již z období studia. Stejně tak není od věci zmínit i jiné zkušenosti, jako jsou například zahraniční stáže, angažování se ve spolcích a podobně. Určitě se nesnažte odvést pozornost od toho, že jste čerstvý absolvent. Zkuste však poukázat na to, že i přesto máte bohaté CV. Stejně tak přidejte na motivaci, které vás vede pracovat na konkrétní pozici.

Lustrování sociálních sítí

Mimo setkání vás a pracovníka, který vede pohovor, může být klíčovým faktorem, podle kterého se personalisté rozhodnou, také vaše stopa na internetu. Dnes je již běžnou praxí, že, často ještě před pohovorem, personalista prolustruje vaše jméno na internetu, přičemž se zaměří na sociální sítě. Nejvíce je tato praxe užívána u pozic, u kterých je nutné zapadnout do kolektivu či dobře jednat s klienty a podobně. vaše prezentace na sítích ej tak důležité a mnohé o vás prozradí. Není tedy od věci se ještě před přihlášením do výběrového řízení podívat na své hlavní sítě a zkontrolovat, zda tam nemáte některé, třeba i starší, nevhodné příspěvky.

Práce ve veřejném sektoru

Pokud se ucházíte o úřednický post, platí zde jiná pravidla. Stanete se úředníkem ve služebním (nikoli pracovním) poměru, který se z velké části řídí zákonem o státní službě. Určitě je dobré se tedy připravit na formálnější pohovor, kde dáte větší důraz na formální profesionalitu a loajalitu k úřadu. Také určitě zmiňte, že jste si vědom toho, co obnáší takový úřad. Právě povědomí o konkrétní pozici či o státní službě jako takové je velmi malé. Připravte se tedy důkladně na to, jaké máte povinnosti dle zákona o státní službě a zjistěte si konkrétní informace o instituci, kde chcete pracovat.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.