Reklamace

Jak správně reklamovat zboží

V případech, kdy nejsme spokojeni se zbožím, které jsme koupili nebo službou, za kterou jsme zaplatili, začneme přemýšlet o reklamaci. Jde však o postup někdy hodně složitý a právě složitost nás odrazuje od jeho využití. Důležité je také prokouknout triky, které občas obchodníci používají, nenechat se nachytat a reklamovat správně.

Co vše je možné reklamovat

Obecně je možné reklamovat vše. Jakákoliv vada může být důvodem k reklamaci a neměli bychom se předem vzdávat. Reklamace v záruční době se však netýká dvou případů. V situaci, kdy se na produktu objeví vada, která je způsobena běžným opotřebením nebo špatným používáním, reklamaci nelze uplatnit. Druhou variantou je reklamace kazu, o kterém jsme věděli před koupí a dostali jsme na něj popřípadě slevu. Ani v takovém případě nebudeme při reklamaci úspěšní. Každý obchodník musí seznámit zákazníky s principy reklamace. Většinou tak činí prostřednictvím reklamačního řádu. Ten však nesmí být v rozporu s Občanským zákoníkem a jeho vztahu k reklamacím.

Jak je to se záruční dobou

U takzvaného spotřebního zboží je možné reklamovat vady kdykoli do doby uplynutí dvou let o nákupu. V některých případech lze sjednat s obchodníkem delší dobu. Pokud je například na produktu uvedena dvouletá lhůta a v reklamě tříletá, platí vždy delší z nich. Pokud se údaje liší na obalu a ve smlouvě, platí vždy lhůta ze smlouvy. V případech, kdy si kupujeme použité zboží, může být záruční doba zkrácena až o polovinu.

Co vše je k reklamaci potřeba

Velmi často obchodníci vyžadují reklamaci v původním obalu, který je nepoškozen. Dle občanského zákoníku však na tomto trvat nesmí. Pokud se tedy setkáme s nějakým bodem v reklamačním řádu, který by byl v rozporu s občanským zákoníkem, nemá žádnou právní sílu. Dokonce je možná i reklamace bez originální účtenky. Reklamace zboží pak probíhá tak, že musíme dokázat, že zboží bylo koupeno u onoho prodejce. Lze tak učinit například výpisem z účtu (doložení transakce), výpovědí svědka.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *