Kreditní karta

Podle čeho vybírat kreditní kartu

Téměř každá banka nabízí vlastní kreditní karty. Tyto produkty se liší podle bank, které je nabízejí. Každá je v něčem jiném a pro někoho jiného výhodná. Důležité je tedy si vyhodnotit srovnání kreditních karet od různých institucí. Nejčastěji si zařizujeme kreditní kartu u banky, kde máme osobní účet a jiné produkty. To však může být chyba.

Co je kreditní karta

Jde o unikátní bankovní produkt, kdy lze platit kreditní kartou i v době, kdy peníze nemáme. Následuje bezúročné období, kdy musíme čerpanou částku splatit na účet ke kreditní kartě. Po této lhůtě již naskakují úroky dle smlouvy. Jde tedy o výbornou možnost jak si zdarma půjčit peníze. Je důležité ale peníze rychle splatit. Navíc si musíme uvědomovat rozdíl mezi debetní a kreditní kartou. Nesmíme bezhlavě nakupovat na kreditní kartu, aniž bychom nebyli přesvědčení, že peníze vrátíme v blízké budoucnosti. Úroky na se totiž pohybují okolo 20%.

Poplatky a úrok

Existuje pár kategorií, podle kterých lze odhalit výhodnosti či nevýhodnost produktu. Jde o dobu trvání bezúročného období, výše poplatků, úrok a maximální úvěrový limit. Sledovali jsme parametry u karet od společnosti MONETA Money bank, České spořitelny, mBank a UniCredit bank, Pokud porovnáme poplatky u těchto karet, nejlepší variantou je karta od mBank s názvem mKreditka. Zde se neplatí žádné poplatky za vedení karty. Druhá je karta od UniCredit bank s poplatkem ve výši 40 Kč. Nejdražší kartou co se poplatků týče je MONETA Credit Card Gold (99 Kč). Úroky se pohybují okolo 20%. UniCredit bank – MasterCard Miles & More Gold nabízí úrok 18,96% a UniCredit Bank – Visa credit Gold dokonce 15,96%. Nejvyšší úrok je u karty České spořitelny (24%).

Bezúročné období a maximální limit čerpání

Doba bezúročného období se pohybuje od 45 do 55 dní. Nejvýhodnější doba, tedy 55 dní, je spjata s kartou od České spořitelny. Nejkratší lhůta (45 dní) se pak týká karet od UniCredit Bank. Rozsah maximálního a minimálního možného limitu je velký. Částky se pohybují do 150 000 Kč (mBank), přes 300 000 Kč (MONETA) až po nejvyšší limit ve výši půl milionu korun (UniCredit Bank). K výběru kreditní karty je tedy důležité srovnat všechny tyto parametry a říct si, které z nich jsou pro vás důležité. Výběr už pak záleží jen na vašem rozhodnutí.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *