Dovolená bude i pro brigádníky, firmám se nápad nezamlouval

Dovolená

Do této doby platí, že dovolená je výsadním právem pouze těch zaměstnanců, kteří vykonávají práci na základě pracovní smlouvy. To se však v brzké době změní a i zaměstnanci, kteří vykonávají práci na dohodu, se budou moci z placeného volna těšit. Firmám se takový nápad příliš nelíbil, nakonec na něj však kývly.

Firmám se zvýší náklady

Má to však i odvrácenou stránku, a to zejména pro zaměstnavatele, v konečném důsledku to však může přinést zdražení také pro spotřebitele. Dle dat může zavedení dovolené i pro pracovníky na dohodu přinést náklady o 8 % vyšší. Zejména menší firmy tedy budou muset opět zdražovat, což nepřispěje ani spotřebiteli, ani celkové inflační situaci v zemi.

Zprvu zaměstnavatelé ostře nesouhlasili

Pro zaměstnavatele a jejich zástupce to byl šok. Během připomínkového řízení novely zákoníku práce z dílny ministerstva práce a sociálních věcí se vyjadřovala Hospodářská komora, Svaz průmyslu a dopravy, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů, Unie zaměstnavatelských svazů, Komora daňových poradců, Asociace malých a středních podniků a živnostníků, kraje a ministerstva. Všichni zprvu požadovali, aby byla sporná novela ohledně zavedení dovolených pro brigádníky zrušena, respektive, aby se dané změny nenavrhovaly.

Co bude zákoník práce nově obsahovat

Ve vztahu k zaměstnavatelům a zaměstnancům „na dohody“ se nově bude v zákoníku práce upravovat, že zaměstnavatelů budou muset rozvrhovat pracovní dobu i pro brigádníky nejméně 3 dny předem (pakliže se nedohodnou jinak), budou muset uznat překážky v práci zaměstnanci ohledně návštěv lékaře, péče o dítě (budou však neplacené), hradit příplatky za svátky, noc, víkendy a podobně a právě poskytovat dovolenou. Naopak brigádníkům tedy vznikají následující práva. Po 12 měsících práce na DPP, odpracuje-li pracovník více jak 180 hodin, může požádat o práci v pracovním poměru a zaměstnavatel mu musí do 1 měsíce zaslat odůvodněnou odpověď. Dále bude mít právo na dovolenou, pakliže ji neužije, bude mu proplacena po skončení dohody.

Zdroj: https://www.mesec.cz/clanky/dovolene-pro-brigadniky-jsou-nesmysl-hodnoti-firmy-ale-nakonec-kyvly/?utm_medium=kolotoc-header&utm_source=mesec-cz&utm_campaign=dovolene-pro-brigadniky-jsou-nesmysl-hodnoti-firmy-ale-nakonec-kyvly, https://www.podnikatel.cz/clanky/zamer-potvrzen-u-dohod-o-provedeni-prace-a-pracovni-cinnosti-bude-narok-na-dovolenou/

Náhledové foto – Pixabay