Na novou kyčel si pacienti počkají i dva roky

operace

Dva roky trvání pandemie covidu-19 představovaly pro zdravotnické systémy na celém světě velkou zátěž. Ten český není výjimkou. Výsledkem nejrůznějších omezení a přeskládání priorit v „covidové“ době je však nyní manko v plánech operací a dalších náročnějších zákroků. Lékaři v době trvání pandemie uskutečnili výrazně méně některých zákroků než je obvyklé a než je třeba, pacientů čekajících na operaci nyní je tedy výrazně více a tomu odpovídají i čekací doby v nemocnicích.

Průměrné čekací doby v nemocnicích

Data, která mají novináři k dispozici, a ze kterých jsou počítány průměrné čekací doby, nejsou kompletní, některé nemocnice data neposkytují, anebo je mají dlouho neaktualizované. Trendy jsou přesto více než zřejmé. A na celou řadu zákroků se čeká opravdu hodně dlouho.

Vůbec nejhůře jsou na tom pacienti, které čeká výměna kyčle nebo kolenního kloubu. Na takový zákrok se mnohdy dostanou pacienti až za dva nebo dokonce tři roky. Je to jistě nepříjemné, jsou ale i vyšetření, u kterých hraje rychlost nesmírně významnou roli při diagnostikování některých vážných chorob. Typickým příkladem je kolonoskopie, na níž se někde čeká až 9 měsíců.

operace

Foto: Pixabay

Velké rozdíly v dostupnosti operací

Čekací doby se nicméně liší region od regionu, a právě zde je třeba podotknout, že chyba je v některých případech i na samotných pacientech, kteří nejsou ochotní podstoupit zákrok v nemocnici s kratším pořadníkem, byť je třeba o něco dále od jejich domova.

Nemocnice dělají pro zkrácení čekacích listin často všechno možné i nemožné, zavádí se např. víkendové operační dny, anebo jejich lékaři vyjíždějí za operacemi do menších nemocnic. I tak ale potrvá ještě dlouho, než se fronty na operace vrátí do normálu, ani v době před covidem navíc nebyla v tomto ohledu situace zrovna růžová.

Zdroje informací: https://www.denik.cz/cesi-v-cislech/kycel-cekaci-doby-operace-mapa-nemocnice-srovnani-endoproteza-20230703.html

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/zakrok-cekaci-doba-kycel-koleno-nemocnice-kraje-zdravotnictvi_2303060500_jab

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.