01_pumpa

Co v loňském roce odhalily kontroly kvality na čerpacích stanicích

Česká obchodní inspekce (ČOI) sleduje mimo řady jiných věcí samozřejmě také kvalitu paliv prodávaných na čerpacích stanicích. Pokud odebrané vzorky nesplňují příslušné technické normy, provozovateli čerpací stanice je ze strany ČOI vyměřena pokuta. Právě podle počtu udělených pokut lze sledovat obecné trendy ve vývoji kvality paliv nabízených na českých čerpacích stanicích. Jak z tohoto pohledu dopadl právě skončený rok 2020?

Pozitivní trend

Pro období od ledna do listopadu 2020 lze na stránkách České obchodní inspekce nalézt, že uděleno bylo provozovatelům čerpacích stanic celkem 11 pokut. Pokud toto číslo srovnáme s předchozími lety, zjistíme, že situace má jasně zlepšující se trend. V roce 2018 bylo totiž uděleno pokut 28, v roce 2019 jen 18 a v loňském roce tedy pouze 11.

Jedná se o zlepšení i pokud vezmeme v potaz o něco menší počet provedených kontrol, za nějž může koronavirová krize. Běžně je ročně provedeno kontrol okolo 2600, v roce 2020 jich bylo něco přes 2100. I tak lze ale rozhodně říci, že provozovatelé čerpacích stanic nabízí stále méně a méně nekvalitních paliv.

02_pumpa

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Zlepšení i v dalších oblastech

Počet nevyhovujících vzorků ale není jediným parametrem, ve kterém je patrné zlepšení. I odchylky od parametrů daných normami jsou stále menší. V některých případech navíc nebyla primární chyba na straně provozovatele, ale dodavatele a nešlo tedy o špatný úmysl. V jednom případě byl problém dokonce u státní společnosti Čepro, coby dodavatele. I přesto však nese primární odpovědnost finální prodejce, který by si měl dělat příslušné analýzy  za ním míří většinou pokuta (kterou následně může samozřejmě řešit s dodavatelem).

Je zajímavé, že ze všech 11 pochybení, které byly v roce 2020 odhaleny, se jich 8 týkalo nafty, 2 benzínu a jednou šlo o biolíh. Současně je potěšující, že problémy byly identifikovány v jednotlivých případech, tedy nikoliv např. u některého konkrétního řetězce, který by vykazoval nižší kvalitu pohonných hmot dlouhodobě.

Na začátku roky 2021 jsou to tedy v zásadě dobré zprávy, doufejme, že nastoupený trend bude pokračovat.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *