02_hypoteka

Dánská hypotéka s úrokem 0 %. V čem je háček

Pokud si myslíte, že hypotéka snů neexistuje, pak jste možná ještě neslyšeli o finančním produktu, který je nyní nabízen v Dánsku. Tamní banky nyní nabízí hypoteční úvěr, jehož úrok je. 0 %. Ano, slovy nula procent. Jak je to možné? A v čem je háček? To si dnes řekneme.

Nulovou hypotéku nabízí více bank

Když se v Česku hovoří o rekordně nízkých úrocích u hypotečních úvěrů, vždy se bavíme o hodnotách pod dvěma procenty. V Dánsku je však nyní nabízen produkt, jehož úrok je nula. Jde o bankovní skupinu Nordea a k této nabídce se váže také fixní období 20 let. Podobný produkt plánují i další dánské banky. Hovoří se nejméně o dvou. O této situaci informovala agentura Bloomberg. Co za takovými sazbami stojí? V Dánsku nejde o žádný náhlý výstřel. Souvisí s měnovou politikou dánské centrální banky. Ta se nebojí rozhodnout o úrokové sazbě i pod nulou. Záporné úrokové sazby stanovila již v roce 2012. Od té doby se postupně snižují i úrokové sazby komerčních bank v této zemi.

Náklady na úvěr

Má to však drobný háček. Hypotéka zadarmo úplně není. Nejde jen o úroky, které slouží jako cena za půjčení peněz. Stejně tak rozhodují o výhodnosti další celkové náklady na úvěr. Právě specifický systém dánského finančnictví, který je odlišný například od toho českého, je odpovědí, proč lze nabízet hypotéku za 0 % na úrocích. Dánské banky fungují spíše jako zprostředkovatelé hypoték. Sjednané úvěry jsou navázané na dluhopisy, které vydá banka a ta si pak vydělá na poplatcích za zprostředkování obchodování s dluhopisy. V tomto případě mají dluhopisy nulový úrok, banky jsou však placeny z obchodů s nimi.

Budoucnost světových úrokových sazeb

Dánsko má největší zkušenost se zápornými nebo nulovými úroky, které stanovuje centrální banka. Agentura Bloomberg v této souvislosti dále říká, že se nedá čekat, že by většina světových centrálních bank na Západě zvyšovala úrokové sazby.

 

Zdroj úvodní fotografie: Pixabay.com

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *