Peníze

Co dělat, když vám nepřišel příspěvek 5000 pro důchodce

Pokud vám nepřišel vládou schválený plošný příspěvek pro starobní důchodce, ač jste na něj měli nárok, určitě ještě je možnost bránit se a příspěvek požadovat. Jak? To si dnes popíšeme.

Když vám chodí důchod na bankovní účet

Pokud vám chodí vaše penze na účet, zkuste jej na vašem účtu dohledat. Podívejte se na pohyby částek. Pozor však. Příspěvek 5000 Kč pro důchodce však nebude na účtu v rámci zvýšeného důchodu. Důchod bude mít stejnou částku, respektive nebude navýšena o 5000 Kč. Příspěvek totiž přišel důchodcům jako samostatná platba. Máte-li internetovém bankovnictví vyhledejte ji sami. Pokud ne, zajděte na přepážku vaší banky a poptejte se. Řekněte, že hledáte, zda vám přišla samostatná platba od státu ve výši 5000 Kč mimo obvyklý důchod.

U platby složenkou

Měl-li vám však příspěvek přijít složenkou, může být chyba buď v chybě na straně České správy sociálního zabezpečení, která vám příspěvek vůbec neodeslala. V takové případě vám složenka ani nepřijde. Nebo může být problém v tom, že složenka vám byla zaslaná, ale následně ji pošta vrátila zpátky. To se může stát, pokud si poukázku neproplatíte do 25 dní. Například z toho důvodu, že přijde jinam, než měla nebo na to jen zapomenete. Po uplynutí této lhůty totiž již poukázku neproplatí a částku posílá zpátky státu.

Chci svůj příspěvek – co s tím

No a jak tedy nastalé problémy spočívající v tom, že vám není proplacen váš příspěvek 5000 Kč vyplacen, řešit? Pokud vám nepřišel na účet, pak kontaktujte Českou správu sociálního zabezpečení s tím, jak dále postupovat, respektive, zda neví, v čem je problém. Pokud je problém způsoben tím, že jste si nevyzvedli daný příspěvek v lhůtě 25 dní, pak můžete požádat o opětovné vyplacení příspěvku. Formulář není dán, a tak můžete napsat krátký dopis, v kterém napíšete, že žádáte o opětovné vyplacení příspěvku pro důchodce 5000 Kč a sdělíte správnou adresu, kam má být poukázka odeslána. Pak se stačí jen podepsat a pro jistotu napsat například datum narození pro lepší identifikaci.

 

Zdroj úvodní fotografie: Pixabay.com

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *